41 - 60 av 196
1234...10 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022

Klubbad för

AUTORE, örhängen,18K svartrodinerat guld, grå South Seapärlor, spineller ca 0,37 ctv, bruna briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, höjd 54 mm, vikt 22,7 g, stift/clips, certifikat.

41 000 kr

Utrop: 18 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 8,0-8,4 mm, lås i 18K guld/silver med cabochonslipad troligen obehandlad safir ca 11,00 ct, rosenslipade diamanter, troligen orientaliska pärlor ca 4,8 mm, längd 44 cm, vikt 129 g, safiren har inneslutningar som når ytan, en pärla skadad.

13 600 kr

Utrop: 13 200 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,85 ct, ca TCr(I)/SI1, 8 gammalslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W-TCa/SI-P, Stockholm 1921, längd 18,5 cm, vikt 9,9 g, säkerhetskedja, mittstenen har inverterad natural på rondisten samt nagg på kronan och vid rondisten, flera sidostenar har skador, nagg och inneslutningar som når ytan.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

BVLGARI, armring, Serpenti, 18K guld, ref. nr. M4TFZ1, stl S, vikt 18,6 g, originaletui.

19 600 kr

Utrop: 20 000 kr

KARL-HEINZ SAUER, collier, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, signerad, diameter 14 cm, vikt 51,9 g. (d)

Utrop: 25 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 160, hänge, nr 135, Drops, sterlingsilver, ametister, bergkristall, Torun Bülow-Hübe, hängets höjd 94 mm, innermått 13x13,5 cm, total vikt 117,4 g.

23 000 kr

Utrop: 20 000 kr

GEORG JENSEN, skål, nr 17B, sterlingsilver, klockad form på genombruten fot, Johan Rohde, Danmark 1925-1932, höjd 12,5 cm, diameter 14,5 cm, vikt 288,9 g, små bucklor på brättet.

Utrop: 6 600 kr

GEORG JENSEN, bestickservis, 151 delar, modell Antik, 12 lunchgafflar, 12 lunchknivar, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 barngafflar, 12 fruktknivar, 12 dessertskedar, 12 teskedar, 12 kaffeskedar, serveringssked, köttgaffel, 3 gafflar för kallskuret, 4 smörknivar, designår 1906, Köpenhamn, vikt ca 6800 g.

61 000 kr

Utrop: 60 000 kr

CHOPARD, armband, Happy Diamonds, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VVS, längd 19 cm, 31,0 g, fyra extra länkar.

25 000 kr

Utrop: 21 000 kr

RING, platina, radiantslipad diamant 3,01 ct, TW(F)/VS1, GIA certifikat 1126673004, 128 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-P, Artinians Juveler, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 10,2 g.

Utrop: 480 000 kr

ZYDO, örhängen, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,84 ctv, TW-W/VS-P, 2 smaragder, längd 53 mm, vikt 10,6 g, stift/clips.

Utrop: 42 000 kr

LAPPONIA, collier, Orchid Psychadelic, 14K guld, Björn Weckström, Finland 1967, längd 40,5 cm, vikt 25,6 g.

13 200 kr

Utrop: 11 600 kr

CARTIER, ring, Trinity Classic, 18 trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ref. nr. BGR786, stl 52 (16,5 mm), vikt 15,0 g.

56 000 kr

Utrop: 55 000 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, längd 45,5 cm, vikt 81,7 g, etui från Chantal.

Utrop: 40 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Bubbles, 18K guld, rosa turmaliner, 3 briljantslipade diamanter 0,11 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 16,5 mm, vikt 14,4 g, enstaka stenar har nagg.

33 000 kr

Utrop: 16 000 kr

OLE LYNGGAARD, kedja, 3-radig, 18K guld/vitguld, lås, Stjärna, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW/VS, höjd 14 mm, längd 42 cm, vikt 37,6 g.

30 000 kr

Utrop: 30 000 kr

RING, 18K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 3,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 15,0 g.

Utrop: 40 000 kr

CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ref. nr. IZP818, stl 52 (16), vikt 8,8 g, certifikat.

26 000 kr

Utrop: 22 000 kr

COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca River-TW/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 177,1 g.

Utrop: 84 000 kr

ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca River-TW/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 68,6 g, en diamant är skadad.

33 500 kr

Utrop: 33 000 kr