41 - 60 av 342
1234...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022

Klubbad för

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 4-radigt, odlade barocka sötvattenspärlor ca 4,5 mm, lås i 18K guld, 3 safirer, längd 21 cm, vikt 34,8 g.

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, brioletteslipad rökkvarts, höjd 26 mm, vikt 5 g, krokar.

2 000 kr

Utrop: 1 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, brioletteslipad rosenkvarts, höjd 24 mm, vikt 4,8 g, krokar.

1 700 kr

Utrop: 1 300 kr

RING, platina, gammaslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/VS, gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, 1900-talets första hälft, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g, sprickor i ringskenan, lagningar, storleksökad med vitguld, mittstenen har lätt slitna fasettkanter, några sidostenar har nagg.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, 10 navettslipade smaragder ca 0,60 ctv, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 6,6 g, några smaragder har små nagg.

Utrop: 9 000 kr

ARMBAND, 18K guld, bismarck, bredd ca 8 mm, Hallberg, Köping 1965, längd 19 cm, vikt 21,0 g.

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 19 mm, vikt 5 g.

4 100 kr

Utrop: 4 200 kr

BESTICKSERVIS, silver, 88 delar, modell Uppsala, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordskedar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsknivar, 15 efterrättsskedar, 12 mockaskedar, såssked, MGAB, Linköping/Uppsala, 1960-tal, total vikt ca 3693 g, lindor.

Utrop: 13 200 kr

COLLIER, 14K guld, droppslipad smaragd, åttkantslipade diamanter, längd ca 52 cm, vikt 27 g, rysk stämpel.

Utrop: 12 400 kr

COLLIER, 14K guld, bokstav "N", 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, caW-TCr/VS-P, längd 46,5 cm, vikt 12,2 g.

Utrop: 6 900 kr

RING, 14K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-CR/VS-P, nagg, stl 17,75 mm, 3,9 g.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-CR/VS-P, nagg, höjd 4,2 cm, vikt 8,6 g.

6 100 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr(J)/VS, 50 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g, svaga fattningar.

Utrop: 7 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI, 70 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stift, vikt 6,7 g, de större diamanterna med nagg vid kuletterna, svaga fattningar.

Utrop: 7 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr(I)/VS, 44 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd ca 18 mm, vikt 2,6 g, större diamanten med mindre nagg vid kuletten, svaga fattningar.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

STRÖMDAHLS, brosch, 18K guld, odlade pärlor, Stockholm 1944, längd 5 cm, vikt 20,4 g, etui.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K guld / silver, smaragd ca 0,95 ct, 40 fasetterade diamanter, stl 17 mm, vikt 10,5 g, diverse skador på stenarna.

Utrop: 9 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 0,68 ct W(H)/SI2 inskription GIA 2196614510, 14 briljanter ca 0,14 ctv, stl 17 mm, vikt 3,8 g, gravyr, stark flourescens.

Utrop: 12 400 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 20 briljanter ca 2,60 ctv, ca Cr(J)/SI, längd 20 cm, vikt 17,9 g.

Utrop: 25 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 459 briljanter ca 4,60 ctv, 1 dia saknas, ca TCr-Cr(I-J)/VS-P; några nagg, längd 41 cm, vikt 51 g, fransk kontrollstämpel,

Utrop: 46 000 kr