41 - 60 av 296
1234...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 oktober 2022

Klubbad för

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 10,5 g.

6 600 kr

Utrop: 6 600 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 4,08 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 16 cm, vikt 13,8 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 62 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir 7,19 ct, IGI certifikat 533202440, briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-Cr/P stl 16,25 mm, vikt 9,4 g, svaga fattningar, safiren sitter aningen löst i sin fattning, en del av diamanterna har större inverterade naturaler, skador och nagg.

Utrop: 72 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, rubin ca 0,30 ct, briljanter ca 0,10 ctv, 2x1 cm, vikt 3,8 g, mindre nagg hos rubinen och diamanterna, svaga fattningar.

Utrop: 3 200 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 smaragder, 12 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, gul färgton, ca SI-P, vikt 5,5 g, smaragderna har mindre sprickor och nagg, ena fästet är något lösare.

5 000 kr

Utrop: 4 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,97 ct, ca Cape-Light Yellow/SI1, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g.

16 400 kr

Utrop: 13 400 kr

DIAMANT, briljantslipad, 2,02 ct, ca River(E)/VVS2, stort bord, låg krona och tunn rondisten, små skador vid rondisten och lätt slitage.

Utrop: 250 000 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g, enstaka diamanter med nagg på rondisten.

Utrop: 10 600 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 5,0-6,0 mm, doserat, lås i 18K guld, opal, längd 40 cm, knutet, vikt 41,0 g.

6 200 kr

Utrop: 4 400 kr

PÄRLCOLLIER, blandat odlade och orientaliska pärlor, lås i 18K vitguld och platina, smaragdslipad smaragd, äldre briljant och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, 4-radig, längsta raden 40 cm och den kortaste 36 cm, vikt 55,7 g, etui, en åttkantslipad diamant ligger snett i fattningen, smaragden är skadad, pärlorna är runda och barocka i formen.

30 500 kr

Utrop: 6 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, akvamariner, 3-radig, pärlor ca 6 mm, längd 35 cm på den kortaste raden medan den längsta är ca 39 cm.

8 100 kr

Utrop: 5 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,70 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW/VS, grönt glas, stl 17,5 mm, vikt 7,7 g.

9 100 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca LB/SI, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Cr-TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g, mittstenen har nagg på kuletten.

Utrop: 21 000 kr

RING, 18K roséguld, 115 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-W/VS, fasetterad ametist ca 13,9 ct, stl 17,25 mm, vikt 14,5 g, ametisten har nagg på fasettkanter.

Utrop: 22 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,19 ctv, 10 baguettslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, längd 42 mm, stift, vikt 7,1 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 396 briljantslipade diamanter ca 3,29 ctv, 125 baguettslipade diamanter ca 2,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42 cm + 3 cm, vikt 39,0 g.

75 000 kr

Utrop: 84 000 kr

RING, 18 roséguld/vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 12 200 kr

RING, 18K guld, 99 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VS, flexmodell, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 13 400 kr

RING, 18K roséguld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, svart diamant ca 3,02 ct, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g.

21 000 kr

Utrop: 23 000 kr