221 - 240 av 259
1...111213 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade diamanter ca 2,42 ctv, ca Fancy Dark Brown/P, 16 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Ca/VS-SI, höjd 19 mm, vikt 3,0 g, droppslipade diamanterna har små nagg, en liten briljantslipad diamant är skadad.

Utrop: 15 400 kr

EFVA ATTLING, hänge, 18K guld, hjärta, mått 28x30 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, sterlingsilver, cabochonslipad svart stjärndiopsid, rubin, Ateljé Manfred Chevrell, Växsjö 1990, mått 25x65 mm, vikt 18,3 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,07 ct, ca TW/VS, mått lås 37 x 24 mm, vikt lås 17,5 g, stenkulor, längd 40,5 cm, dobbar.

Utrop: 11 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,0 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 13 500 kr

RING, 18K vitguld, 17 briljant-, baguette- och prinsesslipade diamanter 1,00 ct enligt gravyr, varav mittstenen ca 0,30 ct, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 9 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W/SI, Iduna, stl 16 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 7 800 kr

BVLGARI, ring, B. zero, 18K guld, 3-band, stl 17 mm (53), vikt 9,5 g, originaletui.

Utrop: 10 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 5 600 kr

BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari, 18K roséguld, pärlemor, stl S-M, vikt 3,8 g, originaletui och ytterkartong.

8 300 kr

Utrop: 8 000 kr

HÄNGE, Nyckel, 18K vitguld, 116 briljantslipade diamanter 1,70 ctv enligt gravyr, ca rosa och bruna samt TW-Cr/VSI-P, mått 45x22 mm, vikt 9,9 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 14 700 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,6 g.

Utrop: 28 000 kr

GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, emalj, nr 315, höjd 35 x 41 mm, vikt 17,0 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, armring, sterlingsilver, Östersund 1979, signerad, bredd 6 cm, omkrets 21 cm, vikt 106,4 g, (d).

Utrop: 2 500 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 89, sterlingsilver, formgiven av Henning Koppel 1947, längd 18,5 cm, vikt 100,9 g.

Utrop: 9 900 kr

2 200 kr

Utrop: 1 600 kr

CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,18 ct, ca W(H)/P1, stl 15,25 mm, vikt 5,3 g, diamanten har nagg vid rondisten. (d)

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

C.F. CARLMAN, brosch, 18K guld, opal, odlade pärlor ca 4,7-5,6 mm, emalj, Stockholm 1953, mått 3,8x 4,0 cm, vikt 13,2 g, originaletui, opalen har nagg.

Utrop: 6 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,37 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 15,2 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 67 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,7 g.

Utrop: 9 400 kr