21 - 40 av 165
123...9 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 4 februari 2023

Klubbad för

BREITLING, Navitimer, Chronometre, Cal 23 (ETA 7753), Verk nr. 2006562, Serie nr. 2006562, Ref nr. A23322, Boett nr. 3605 B3, kronograf, herrur, 41,8 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar räknesticka, läderband (se fördjupad info), originalspänne i stål, cert, december 2006, box, ytterkartong.

36 000 kr

Utrop: 24 000 kr

LONGINES, Conquest Classic, Cal L678, Serie nr. 43202493, Ref nr. L2.798.4.72.6, Boett nr. L2.798.4, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, 24-timmarsvisning, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2015, serviceetui.

15 200 kr

Utrop: 12 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16570, Serie nr. W707363, Cal 3185, Verk nr. 7216515, Boett nr. 16570, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, buckla (se bild), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-V2/501 B, längd 180 mm, ca 1996.

66 000 kr

Utrop: 62 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE & Co, mormorsur, 31 mm, Boett nr. 55200, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, urtavla ej signerad, innerlock i 18K guld (lagat), monogram, mönster, cert,"Utdrag ur arkiv", tillverkad 1883, såld maj 1886, nyckel, etui (Patek, Philippe & Co).

20 500 kr

Utrop: 10 000 kr

Klockor Piaget

PIAGET, herrur, 32,5 mm, Cal 8P2, Verk nr. 117352, Boett nr. 8035 / 479975, 18K guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov), läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1985.

6 000 kr

Utrop: 6 200 kr

Klockor Oris

ORIS, Fullsteel, "Hölstein Edition 2022 LTD", Cal 690 (ETA 2836-2), Serie nr. 4000133, Ref nr. 01 690 7780 4085-Set, Boett nr. 7780 4085, unisex, 36,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 2 time-zones, originallänk, viklås, cert (QR), 2022, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 134/250 exemplar).

19 000 kr

Utrop: 20 000 kr

OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150 M, Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 81888937, Serie nr. 81888937, PIC nr. 2503.33.00, herrur, 39,2 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, skadad urtavla, glasbaksida, OBS: servicebehov (se urverksbild), originallänk, viklås, Ref nr. 1574/898, cert, april 2008, box.

17 200 kr

Utrop: 14 000 kr

Klockor Eterna

ETERNA, herrur, 36 mm, Cal 852 U, Serie nr. 3670828, Boett nr. 3566157, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, OBS: verkhållarskruv saknas (se fördjupad information), läderband, ca 1955.

2 200 kr

Utrop: 1 100 kr

LONGINES, Oposition, Serie nr. 31131942, Boett nr. L3.617.4, herrur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07.27715, längd ca 180 mm, ca 2003.

1 200 kr

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, Seamaster 600 (T Swiss Made T), Cal 601, Serie nr. 21645139, Ref nr. ST 135.0011, Boett nr. 135.011, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1964, metallänk ej original.

3 100 kr

Utrop: 2 400 kr

LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 30 L, Serie nr. 11835161, Boett nr. 7176 3 / 2263, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt (servicebehov), läderband, ca 1961.

2 500 kr

Utrop: 1 100 kr

OMEGA, herrur, 30 mm, Cal 26.5 SOB.T.2, Serie nr. 8614411, Boett nr. 9340111, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, målade visare, skadad urtavla, fasta bandstift, läderband, ca 1938.

2 500 kr

Utrop: 1 300 kr

IWC, fickur, 49,5 mm, savonett, Cal 56 (H6), Serie nr. 535268, Boett nr. 636852, 14K guld, urtavla ej signerad, monogram, bucklor, ca 1912.

9 900 kr

Utrop: 7 700 kr

LONGINES, fickur, 49 mm, Cal 19.25, Serie nr. 2099887, Boett nr. 2099887, 18K guld, ankargång, bucklor, ca 1907, läderpåse, etui.

7 000 kr

Utrop: 7 200 kr

CARTIER, Pendulette, väckarur, 74 x 90 mm, Boett nr. 890806852, gulmetall, quartz (går ej), alarm, ca 1990.

2 200 kr

Utrop: 1 300 kr

must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 3 66001/74426, damur, 20,5 x 20 (27,5) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband (se fördjupad information), originalspänne i doublé, ca 1985, box, ytterkartong.

6 200 kr

Utrop: 2 700 kr

OMEGA, Seamaster 600 (Swiss Made), s.k. "Crosshair Dial", Cal 601, Serie nr. 22054914, Ref nr. ST 135.011, Boett nr. 135.011, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadade urtavla/visare, defekt (går ej, servicebehov), läderband, ca 1965.

6 200 kr

Utrop: 2 700 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date (Swiss Made), Ref nr. 69160, Serie nr. S411226, Cal 2135, Verk nr. 2626315, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytt urtavla/visare (Luminova), gravyr ("1994 Solheim Cup" - se fördjupad info), Oysterlänk viklås, Ref nr. 78340-S10/590 B, ca oktober 1994, box.

26 000 kr

Utrop: 21 000 kr

LUSINA, damur, 15 mm, platina (950), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (går ej), diamanter på boett och länk (64 st. gammal- och åttkantslipade, ca River-Cr/VS-P, ca 2,00 ctv), integrerad länk, längd 175 mm, totalvikt 28,3 gram, ca 1935, etui (P. Giacomo, Tozzi, Firenze).

8 100 kr

Utrop: 7 400 kr

Klockor Halda Fickurfabrik

HALDA, fickur, 49,5 mm, Cal T, Boett nr. 10063, 18K guld, ankargång, glas skadat, gravyr, monogram, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1899.

12 800 kr

Utrop: 9 500 kr