101 - 120 av 120
1...456 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2023

Klubbad för

SANDSTRÖM DE WIT, collier, 18K vitguld/guld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv,ca TW/SI, Margareta Sandström, längd 75 cm, vikt 33,2 g, kedja i silver, originaletui.

Utrop: 20 000 kr

SANDSTRÖM DE WIT, ring, 18K vitguld, svarta och vita briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, stl 17 mm, vikt 13,8 g, originaletui.

Utrop: 15 000 kr

RING, platina, smaragdslipad akvamarin ca 30,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, stl 17,25 mm, vikt 16,0 g, liten spricka i en lödning, akvamarinen har extra fasetter och små nagg, enstaka diamanter har nagg.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, stl 3, 18K guld/roséguld, rökkvarts, 12 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17,5 mm, vikt 9,2 g, originaletui.

37 000 kr

Utrop: 22 000 kr

CARTIER, armband, Juste Un Clou, 18K guld, 374 briljantslipade diamanter ca 2,26 ctv, ref. nr DMI272, stl 16, vikt 27,9 g, certifikat, originaletui.

265 000 kr

Utrop: 285 000 kr

GÜBELIN, ring, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW/VVS, stl 18,25 mm, vikt 12,2 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 20 000 kr

CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,90 ct, ca TCa(L)/SI1, Stockholm 1990, stl 17 mm, vikt 5,1 g, diamanten snurrar något i sin fattning och har inneslutningar som når ytan samt nagg vid rondisten. (d)

80 000 kr

Utrop: 90 000 kr

TAPIO WIRKKALA, hänge med kedja, Silver Moon, sterlingsilver, för Nestor Westerback, Finland 1967, höjd 135 mm, kedja 70 cm, vikt 47,6 g, ej signerade, originalask.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 6, sterlingsilver, malakit, formgiven av Georg Jensen 1905, stämplad 1933-1944, längd 42,5 cm, vikt 49,6 g.

13 400 kr

Utrop: 15 000 kr

ARMBAND, platina, gammalslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca River-W/VVS-VS, längd 17,8 cm, vikt 22,2 g.

70 000 kr

Utrop: 78 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(K)/SI1, Stockholm, 1900-talets första hälft, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, diamanten har litet nagg vid rondisten.

Utrop: 80 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW(F-G)/VS1-VS2, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, diamanterna har inverterade naturaler vid rondisten och små kulettfasetter, ena diamanten har litet nagg vid rondisten.

Utrop: 90 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 8,80 ctv, ca TCa-Ca(L-M)/VVS2, vikt 4,9 g, stift, ena diamanten har små nagg och extra fasetter vid rondisten.

Utrop: 750 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,01 ct, TW(F)/VS2, GIA inskription 2165248516, längd 39,5/43,5 cm, vikt 4,6 g.

Utrop: 590 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 16,31 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, längd 17,7 cm, vikt 24,0 g, några diamanter har nagg.

110 000 kr

Utrop: 110 000 kr

BOUCHERON, örhängen, 18K guld/platina, sköldpaddsskal, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, André Vassort, ca 1970-tal, ref. nr 38252, höjd 36 mm, vikt 18,8 g, clips.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina/18K guld, 6 gammalslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI2, höjd 19 mm, vikt 3,7 g, stift, enstaka diamanter har nagg vid rondisten.

94 000 kr

Utrop: 94 000 kr

BROSCH, rosett, 18K guld, 125 briljant- och 7 trapetsslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, ca höjd 52 mm, vikt 18,4 g, enstaka diamanter har skador och nagg.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

Silver Fat

COASTERS, ett par, silver, svartlackad träbotten, drottning Elizabeth ll´s silverjubileum på tronen, London 1977, diameter 12,4 cm, höjd 3,8 cm, totalvikt 237,4 g.

3 100 kr

Utrop: 2 900 kr

Silver Vas

VAS, silver, invändigt förgylld, kartusch, B H Edlunds Silvervarufabrik, Stockholm 1953, höjd 15 cm, vikt 310 g.

2 400 kr

Utrop: 2 500 kr