1 - 20 av 120
123...6 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni

Aktuell budnivå

BROSCH, ros, platina, antik- gammal- äldre åttkant- och rosenslipade diamanter, Frankrike, tidigt 1900-tal, längd 94 mm, vikt 12,0 g, skador och lagningar, två diamanter saknas, flera diamanter har nagg och skador, etui.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

RING, platina, kuddslipad obehandlad safir 11,12 ct, Swedish Gem Lab report GR00695-14026, baguetteslipade diamanter ca 0,30 ctv, Art Deco 1920/30-tal, stl 15,5 mm, vikt 6,9 g, storleksändrad, skada på galleriet, safiren har nagg.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

LAPPONIA, collier, The Flowering Wall, 18K guld, turmaliner, Björn Weckström, Finland 1972, längd 53 cm, svensk importstämpel, vikt 75,5 g, några turmaliner har små nagg, originaletui.

42 000 kr

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud

LAPPONIA, armband, Tenochtitlan, 18K guld, Björn Weckström, Finland, svensk importstämpel, längd 17,5 cm, vikt 127,9 g, orginaletui.

61 000 kr

Utrop: 66 000 kr

Lägg bud

ARMBAND platina, gammal-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 10,0 ctv, Art deco, längd 18 cm, vikt 50,8 g, märkt Lacloche Freres, några diamanter har skador och nagg, en diamant är sned i fattning.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

CARTIER, ring, platina och snidad bergkristall, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter, 1920/30-tal, stl 14,75 mm, vikt 18,6 g, små skador på skena, IAJA Expertice No. XP1084-280323, proveniens Barbara Hutton.

300 000 kr

Utrop: 320 000 kr

Lägg bud

GRAFF, ring, Flame, platina, briljantslipad diamant 1,50 ct, River(E)/VS2, GIA report 7372797495, stl 17 mm, vikt 4,1 g, originaletui och ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 170 000 kr

Lägg bud

BROSCH, platina, odlad pärla ca 8,5 mm, onyx, gammalslipade diamanter ca 5,50 ctv, 1900-talets första hälft, mått 50x32 mm, vikt 17,4 g, senare bakdel och nål i 14K vitguld, limrester, några onyxer och diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, silver, strandsten, glassten, franska stämplar, hängenas höjd 7,5 samt 8 cm, vikt 91,6 g. (d)

20 500 kr

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, silver, rutilkvarts, franska stämplar, hängets höjd 7,5 cm, vikt 46.7 g. (d)

Inga bud

Utrop: 35 000 kr

Lägg bud

Ädelstenar Safirer

ETT PAR OBEHANDLADE KASHMIR-SAFIRER, antikt kuddslipade, 10,23 ctv, SSEF report 127742 och Gübelin report 23030174.

3 620 000 kr

Utrop: 1 900 000 kr

Lägg bud

HÄNGE, Putto, guld och silver, gömma, bemålad emalj, antikl- och rosenslipade diamanter, mått 40x20 mm, vikt 2,7 g, några diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 6 800 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, platina, droppslipad akvamarin ca 28,00 ct, rosenslipade diamanter, hängets höjd 41 mm, längd 42 cm, vikt 9 g, akvamarinen har mindre nagg, kedja i silver.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

RING, 14K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 7,50 ct, gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl ca 18,25 mm, vikt 4,8 g, senare oval ringskena i 18K vitguld, en klo är skadad, akamarinen har nagg, några diamanter har nagg och skador.

7 700 kr

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad colombiansk smaragd 6,80 ct, minor clarity enhancement, GCS Report 5783-1037, 16 briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 15,75+ mm, vikt 10,7 g, smaragden med inneslutning som når ytan samt nagg, enstaka diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, collier, 18K guld, kalcedon, 240 briljantslipade diamanter ca 19,00 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 72 cm, collier går att koppla isär till fyra stycken armband, längd 18 cm per styck, André Vassort, ca 1970-tal, ref. nr 122778SA, 122779SA, 122780SA samt 122781SA, vikt 108,7 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.

380 000 kr

Utrop: 270 000 kr

Lägg bud

DAVID ANDERSEN, ring, 18K guld, kuddslipad obehandlad safir ca 22,00 ct, Stockholm 1947, stl 19 mm, vikt 25,1 g, safiren har små nagg, skadat originaletui.

150 000 kr

Utrop: 170 000 kr

Lägg bud

LAPPONIA, collier, Durga, 18K guld, citrin, Björn Weckström, Finland 1984, hängets höjd 40 mm, längd 42,5 cm, vikt 41,3 g.

20 500 kr

Utrop: 23 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, collier, 18K guld, ring- och stavlänk, signerad Lund 1952, längd 45,5 cm, vikt 68,2 g, originaletui. (d)

48 000 kr

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, bergkristall, signerad Lund 1960, mått 57x47 mm, vikt 30 g, gravyr, mindre nagg. (d)

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud