1 - 20 av 85
123...5 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 8 juni

Aktuell budnivå

BROSCH, platina, safirer, gammal- och rosenslipade diamanter, Art Deco, Frankrike 1920-tal, mått 39x21 mm, vikt 8,4 g, löstagbar nål i 18K guld och vitmetall, skadat etui.

Inga bud

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld/platina, kuddslipad obehandlad rubin ca 0,90 ct, gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv, antik, omkring 1900, stl 17,25+ mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg och skador, rubinen har små nagg.

15 000 kr

Utrop: 16 600 kr

Lägg bud

CARTIER, armring, Panthére, 18K trefärgat guld, serienr. 153873, stl 6,0x4,5 cm, vikt 49,9 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 66 000 kr

Lägg bud

CARTIER, Clash de Cartier ring, XL-modell, 18K guld, serienr. LQK471, stl 56 (17,75 mm), vikt 16,2 g.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, brosch, 18K guld, ametister, koraller, 28 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca 1970, mått 72x32 mm, vikt 30,1 g. en ametist är skadad, enstaka diamanter har skador och nagg, limrester.

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud

C.G. HALLBERG, armband, 18K vitguld, kuddslipad ametist ca 8,00 ct, odlade pärlor ca 3,2-4,0 mm, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Stockholm 1959, längd 18 cm, vikt 17,4 g.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

RING, platina, carréslipade smaragder, gammalslipade diamanter ca 3,23 ctv, ca TW-W/VS-P, Owen & Larsson, Stockholm 1952, stl 17,25 mm, vikt 9,6 g, enstaka diamanter har skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

BROSCH, månskära, 18K guld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca R-Cr(E-J)/VVS-SI, antik, diameter 32 mm, vikt 8,0 g, några diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant 1,54 ct, River(E)/VS1, AGS-certifikat 104106224012, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.

Inga bud

Utrop: 165 000 kr

Lägg bud

CARTIER, collier, Tubogas, 18K trefärgat guld, serienr. CR6659, längd 40 cm, vikt 96,3 g.

Inga bud

Utrop: 68 000 kr

Lägg bud

CARTIER, armband, Tubogas, 18K trefärgat guld, serienr. CR4927, längd 19,5 cm, vikt 56,8 g.

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, ring, Snakes ring petite, 18K guld, lapis lazuli ca 9,2 ct, 6 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 12,1 g, originaletui.

27 000 kr

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, platina, kuddslipad obehandlad safir ca 10,00 ct, GCS report 5783-4049, gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, Art Deco, längd 17 cm, vikt 16,9 g, safiren har nagg, enstaka diamanter har nagg och små skador.

Inga bud

Utrop: 100 000 kr

Lägg bud

COLLIER, platina, safir ca 6,0 ct, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, C.G Hallberg, Stockholm 1939, längd 42 cm, vikt 9,7 g, safiren och enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, smaragdslipade diamanter ca 6,40 ctv, ca TW(F)/SI1, stift, vikt 4,9 g, ena diamanten har medium-stark fluorescens.

Inga bud

Utrop: 350 000 kr

Lägg bud

DAMIANI, armring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, stl 5,5x5,0 cm, vikt 48,2 g, skadat originaletui.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

KARL-HEINZ SAUER, ring, 18K guld, odlade pärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, signerad 1989, stl 15,5 mm, vikt 16,8 g, etui. (d)

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 4, 18K guld/roséguld, rutilkvarts, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 33,2 g, originaletui.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud

LAPPONIA, armband, Suma, 18K guld, Björn Weckström, Finland, bredd 25 mm, längd 19,6 cm, vikt 91,1 g.

Inga bud

Utrop: 60 000 kr

Lägg bud

LAPPONIA, ring, Inside Collection, nr 21/100, 18K guld/platina, snidad onyx, briljantslipad diamant 0,08 ct, Bernd Mundsteiner, Finland 1997, stl 17,5 mm, vikt 16,5 g.

6 100 kr

Utrop: 6 800 kr

Lägg bud