41 - 60 av 162
1234...9 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 8 juni

Aktuell budnivå

BROSCH, silver, rosenslipade diamanter, antik, mått 29x30 mm, vikt 5,3 g, några diamanter har nagg, etui.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

BROSCH, silver/18K guld, rosenslipade diamanter, antik, längd 47 mm, etui.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

C. F. CARLMAN, pärlcollier, 3-radigt, odlade pärlor, ca 8,25-8,5 mm, lås i 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 10,5x11,3 mm, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1970, längd 44-49 cm, vikt 123,7 g, enstaka diamanter har nagg.

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, Erik Thomassons Guld & Juvefirma, Stockholm, längd 18 cm, vikt 16,3 g, säkerhetskedja, smaragden har en skada, enstaka diamanter har skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

PIAGET, armring, Possession, 18K guld, serienr. A09464, stl 20, vikt 69,6 g.

Inga bud

Utrop: 42 000 kr

Lägg bud

PIAGET, ring, Possession, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VS, serienr. D27438, stl 17,25 mm (54), vikt 20,0 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 21 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld/vitguld, åttkant- och briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS, bredd 20 mm, längd 18,5 cm, vikt 76,6 g.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

CLAES GIERTTA, armring, 18K guld, Stockholm 1993, stl 17, vikt 30,2 g, originalask. (d)

Inga bud

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

BORGILA, skål på fot, 18K guld, Nefrit Jade, Stockholm 1947, diameter 9,5 cm, höjd 5,0 cm, vikt 97,2 g. (d)

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

TORUN BÜLOW-HÜBE, halskrage, rotting, mässing, 3 rader, sannolikt tillverkad under de tidiga verksamma åren under studenttiden på Konstfack, runt 1940-talets slut, innerdiameter ca 10 cm, ca 32 cm i omkrets, ask från Nutida Svenskt Silver. (d)

Inga bud

Utrop: 14 000 kr

Lägg bud

ROSA TAIKON, collier, "Livsspegling", sterlingsilver, Yrtterhogdal 1987, längd 66 cm, vikt 38,5 g, (d)

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud

Silver Fat

GEORG JENSEN, fat nr 80A, sterlingsilver, trähandtag, design Georg Jensen, Danmark, efter 1945. mått 54,5x31 cm, vikt 1713,5 g.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 3, 18K guld, rökkvarts, 13 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17 mm, vikt 13,5 g, etui.

27 000 kr

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,00 ct, ca TCa(K)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, två naturaler vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 116 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, platina, droppslipade Colombianska smaragder 21,88 ctv, NEL report E19867 och E19868, gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS1-VS2, 6 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, Franska kontrollstämplar, höjd 40 mm, vikt 15,3 g, stift, en av de stora diamanterna har nagg vid rondisten, snurrebussar i 18K vitguld.

Inga bud

Utrop: 280 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld/platina, cabochonslipad safir, 28 gammal - och 4 rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, små carréslipade safirer, antikt, längd 18 cm, vikt 9,6 g, ett fåtal diamanter och safirer med skador.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, ring, 18K guld, cabochonslipade koraller och onyxer, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, serienr. B5134 X7, 1970-tal, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g.

Inga bud

Utrop: 39 000 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, ring, nr 867, 18K guld, cabochonslipade koraller, Ibe Dahlquist, 1960-tal, stl 16,25 mm, vikt 11,1 g.

Inga bud

Utrop: 13 600 kr

Lägg bud

GUNNAR CYRÉN, armband, 18K guld, Gävle 1991, stl ca 19, vikt 13,8 g. (d)

8 500 kr

Utrop: 9 200 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, smaragslipad ametist, signerad, Lund 1938, stl 16,5 mm, vikt 11,7 g, storleksändrad, renoverad ringskena, stenen är infattad snett, stenen med nagg. (d)

Inga bud

Utrop: 6 800 kr

Lägg bud