81 - 100 av 172
1...456...9 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 8 juni

Klubbad för

H. STERN, collier, 18K guld, briljantslipad diamant, justerbar längd, vikt 93,1 g, originaletui.

77 000 kr

Utrop: 55 000 kr

H. STERN, örhängen, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, höjd 24 mm, vikt 6,8 g, stift, originaletui.

8 100 kr

Utrop: 4 500 kr

ROBERTO COIN, armband, 18K guld, pärlemor, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca TW/VS, längd 18-23 cm, vikt 4,1 g, originaletui.

12 600 kr

Utrop: 7 700 kr

ROBERTO COIN, örhängen, 18K guld, pärlemor, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 6,9 g, originaletui.

13 200 kr

Utrop: 7 700 kr

CHOPARD, Happy Diamond, armband med elefantberlock, 18K guld, safir, briljantslipad diamant 0,05 ct, refnr. 85/2478, serienr. 9263349 samt refnr. 80/2482-20, serienr. 9226428, längd 20 cm, vikt 23,8 g, visst slitage, originaletui.

24 500 kr

Utrop: 16 000 kr

RING, platina, oktagonal trappslipad smaragd 5,56 ct, Colombia minor oil, SSEF certifikat 120635, baguette - och gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, enstaka diamanter har skador och nagg, smaragden med mindre nagg.

Utrop: 990 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, Österrikiska kontrollstämplar, 1900-talets mitt, mått 50x25 mm, vikt 14,0 g.

Utrop: 11 000 kr

BROSCH, platina, gammalslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca River-Cr/SI-P, onyxer, Franska kontrollstämplar, Art Deco, längd 58 mm, vikt 8,9 g, enstaka diamanter har nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka onyxer har nagg och sitter snett i fattning, etui.

Utrop: 39 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 10,80 ctv,ca W-TCa/ VS-SI, längd 16,5 mm, vikt 16,1 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 145 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 6,04 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA certifikat 6214510860, 12 briljantslipade diamanter ca 2,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 540 000 kr

DIAMANT, kuddslipad, 4,01 ct, Fancy Light Yellow/P1, GIA report 6206981905.

Utrop: 230 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, platina, ovala odlade pärlor ca 18x13mm, baguette-, åttkant- och briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-Cr/VS, pärlorna är avtagbara, höjd 49 mm, vikt 25,6 g, stift/clips.

Utrop: 47 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, 3 orientaliska pärlor ca 7,0-12,0 mm, GCS report 5784-2142, rosenslipade diamanter, antik, 50x20 mm, vikt 9,3 g, senare nål i 18K guld, några diamanter med nagg och skador, en diamant saknas vid skadad fattning, etui.

68 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, 14K guld/silver, antikt ovalslipad diamant ca 0,70 ct, ca Light Yellow(S-T)/SI1, carréslipade rubiner ca 0,40 ctv, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Pest, Ungern 1910-1930-tal, längd 18 cm, vikt 24,7 g, säkerhetskedja, några diamanter och rubiner har nagg, enstaka rubiner troligen syntetiska.

Utrop: 28 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/platina, pärlemor, rosenslipade diamanter, Art Deco, diameter 14 mm, vikt 12,5 g, etui.

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, antik-, gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca River-TCa/VS-SI, 1900-talets mitt, mått 50x30 mm, vikt 10,4 g, nål i 9K roséguld, enstaka diamanter har nagg.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

SCAVIA, collier, 18K guld, onyx, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 40 cm, vikt 48,9 g.

Utrop: 38 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidad pärlemor, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 52 mm, vikt 39,7 g, stift med clips, går att fälla ned stiften för att bara använda som clips.

14 000 kr

Utrop: 13 600 kr

GEORG JENSEN, armring, nr 107, sterlingsilver, Nanna & Jørgen Ditzel, stl 16, vikt 105,1 g, liten buckla.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

POMELLATO, armband, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 78,4 g.

Utrop: 82 000 kr