Avslutad | Lilla Smycken – Tisdag 2 december 2025
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, Strömdahls, stift, vikt 1,3 g, ena stenen med nagg på kuletten.
EINAR MODAHL & DAVID ANDERSEN, collier med hänge, sterlingsilver, Norge, höjd 68 mm, collier 11x13 cm, vikt 22,3 g.
HÄNGE, 14K guld/förgyllt sterlingsilver, cabochonslipad kalcedon, rosenslipade diamanter av lägre kvalité, höjd 43 mm ink ögla, vikt 15,6 g, en diamant saknas.
Ädelstenar Övrigt
PARTI ÄDELSTENAR, ametister 57,18 ctv, blå topaser 39,03 ctv, vita topaser 21,50 ctv.
ALEXANDER TILLANDER, enstensring, 18K vitguld, brilljantslipad diamant 0.25 ct, enligt gravyr, TW/VVS, Finland, stl 16 mm, vikt 2,5 g
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct, ca TW/VS, 0.5 g.
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, förgyllt silver, blå emalj, Norge, längd 18,5 cm, vikt 32,2 g, sliten förgyllning.
COASTER, silver/bakelit, mytologiskt scen med Poseidon, GAB, Eskilstuna 1973, diameter 122 mm, vikt 107,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct, ca W(H)/P, stl 17 mm, vikt 4,9 g, diamanten med natural invid bordet samt inneslutningar som når ytan, skada vid rondisten.
T ELDH, ljusstakar, silver, Cesosn, Göteborg 1969, höjd 8,5 cm, vikt 266,1 g, fylld botten, bucklor.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus 0, oxiderat sterlingsilver, lapis lazuli, stl 52 (ca 16,5 mm), påse.