Avslutad | Lilla Smycken – Tisdag 2 december 2025
Ädelstenar Turmaliner
LJUSBLÅ TURMALIN, ovalslipad, 0,99 ct, 6,8x5,5x4,2 mm, nagg på kuletten och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Övrigt
2 ZIRKONER, runda, 2,08 ctv, ca 5,8-6,0 mm, skador, nagg och inneslutningar når ytan.
BORDSDEKORATIONER, försilvrade, 4 st i form av djur, 1900-tal, räv, hare, gås & fågel, bruksslitage, sliten försilvring.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 19,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamaner ca 0,20 ctv, stl 18 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, Art Deco, silver, markasiter, skruvmekanism, 1900-talets första del, längd 4,5 mm, vikt: 8,2 g.