Avslutad | Lilla Smycken – Tisdag 2 december 2025
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/VS, hjärtan, stift, mått 4,5 x 4,0 mm, vikt 1,8 g.
Hänge, 18K guld, bergkristall, Bengt Erik Hallberg, Köping 1974, höjd 2,6 cm, vikt 2,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad safir ca 1,40 ct, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, höjd 70 mm, vikt 5,0 g, stift, några stenar med nagg.
DIAMANT, briljantslipad diamant 0,18 ct, Cr/VS, liten nagg på kuletten, slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder, 28 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 8 mm, vikt 2,0 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca RIVER/SI, stl 18,25 mm, vikt 2,0 g, skador på diamanten, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 enligt gravyr, W/VVS enligt gravyr, stl 16,0 mm, vikt 3,5 g.
RING, 14K guld, cabochonslipad safir, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca R/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,0 g, diamanterna har nagg, slitna klor.
EFVA ATTLING, armband, Violet bracelet, sterlingsilver, justerbar längd, vikt 2,8 g.
CLAES GIERTTA, hänge med kedja, sterlingsilver, kors, ankarlänk, Stockholm 1986, längd 50 cm, vikt 12,9. (d)
ARMRING, silver, svart emalj, halvpärlor, Wien ca 1900, stl 6,0x5,0 cm, vikt 22,0 g, små emaljskador.