21 - 40 av 229
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015

Klubbad för

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1968, stavarnas längd ca 0,9 cm, längd ca 44 cm, vikt 64,9 g, etui (d)

8 400 kr

Utrop: 8 000 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, Lund 1968, stavarnas längd ca 0,9 cm, längd ca 19,5 cm, vikt 28,2 g, etui (d)

5 200 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 1,71 ct, ca CA-Light Brown(M-O)/SI2-P1, svagt tonad av rosa färg, 20 åttkant och rosenslipade diamanter, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g, tennlödningar, nagg på rondist, ask.

21 000 kr

Utrop: 20 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 2,60 ct enligt gravyr, TCa(L)/P 1 stl 18,75 mm, vikt 3,2 g, nagg på rondisten, stenen sitter något löst i sin fattning.

45 000 kr

Utrop: 34 000 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, 18K guld, signerade, Lund 1945, vikt 13,4 g, skruv, (d)

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 1,09 ct, ca TCa/SI2, 6 runda fasettslipade smaragder ca 0,60 ctv, Juvelateljén Evert Lindberg Göteborg 1973, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, små nagg och inneslutningar som når ytan på smaragderna.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 2,45 ct enl gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS1, Guldsmed Johan Jobring, Halmstad 2002, stl 18 mm, ringens bredd 13,2 mm, vikt 32,7 g, diamanten med stor bordsfasett och liten kulett.

120 000 kr

Utrop: 130 000 kr

LJUSSTAKAR, 2 st, snarlika, silver, kannelerade kolonnskaft, pärlbård, bladdekor, lösa manschetter, Gustavianska, Petter Eneroth Stockholm 1793 och Michael Olof Barkman Varberg 1822, båda manschetterna stämplade Eneroth, höjd 15,5 cm, vikt 369,6 g, bucklor, ena kolonnskaftet något ovalt, mindre monogram på fotringen.

9 200 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade prasioliter 31,86 ctv, 16 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, höjd 2,8 cm, vikt 12,8 g, krokar med stopp.

7 600 kr

Utrop: 7 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, diamanterna är doserade ca 0,05-0,48 ct, ca TW/VS, Lennart Haglund Stockholm 1957, längd 18,5 cm, vikt 24,8 g.

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K vitguld, modifierad asscherslipad diamant ca 1,50 ct, ca River (E)/VVS1, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, Strömdahl, Stockholm 2000, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g.

80 000 kr

Utrop: 92 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 44, silver, stiliserade blommor, längd ca 19 cm, vikt 31,3 g

Utrop: 3 400 kr

BJÖRN JÄGERSTIG, brosch, 18K guld, hjärtslipad rubin, grön sten, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, Stockholm 1992, 5,8 x 5 cm, vikt 23 g. (d)

6 800 kr

Utrop: 7 500 kr

ARMBAND, silver/14K guld, oval gammalslipad diamant ca 1,60 ct TCa/P1, 20 gammalslipade diamanter ca 2,95 ctv, längd 17,5 cm, vikt 11,6 g, en diamant skadad.

32 000 kr

Utrop: 35 000 kr

CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,40 ctv, River-TW(D-G)/IF-VVS, serie nr. ZA5405, stl 16 mm (50), vikt 9,9 g, certifikat, originaletui.

52 000 kr

Utrop: 45 000 kr

COLLIER, silver/guld, gammal och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, antikt, 1800-tal, längd 36 cm, vikt 21,6 g.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld/platina, 87 antikslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca CR-TCa(J-K)/VS-P, 12 rosenslipade diamanter, mittstenarnas storlek är ca 0,45 -0,50 ct st, längd 16,5 cm, vikt 37,8 g, säkerhetskedja.

32 500 kr

Utrop: 32 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,99 ct TCr(I)/VS2, 10 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 6,4 g.

105 000 kr

Utrop: 115 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter 2,76 ctv enligt gravyr, ca W-CR/VS-P, mittstenarna ca 0,48 ct st, diameter 1,8 cm, 9,1 g, krokar med stopp, etui.

Utrop: 18 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 3,06 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5 g.

30 000 kr

Utrop: 35 000 kr