41 - 60 av 229
1234...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2015

Klubbad för

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, öppet, refnr AYN976, stl 19, vikt 26,6 g, etui samt ytterkartong.

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1945, stavarnas längd ca 1 cm, längd 78 cm, vikt 117,0 g. (d)

12 200 kr

Utrop: 10 000 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterling silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd ca 1 cm, stämplad AN, Lund 1974, signerad Wiwen Nilsson, längd 20 cm, vikt 27,8 g. (d)

5 200 kr

Utrop: 4 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, bergkristall, signerad, Lund 1941, längd 59 cm, vikt 55,3 g, bergkristallen sitter aningen löst i fattningen. (d)

Utrop: 11 400 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, bergkristaller, signerade, Lund, stift, snurrebussar ej original, originaletui. (d)

4 400 kr

Utrop: 3 400 kr

WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, 5 rektangulärt fasetterade bergkristaller ca 10x8,5 mm, signerad, Lund 1944, 5,6x4,4 cm, vikt 25,1 g. (d)

11 200 kr

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalt gammalslipade diamanter ca 3,30 ctv ( 1,75 + 1,55 ct ), ca T-Cape-Cape(K-M)/ mindre skador på rondisten i övrigt väldigt små orenheter, 2 gammalslipade diamnater ca 0,75 ct, ca Cr/P 2, krokar, längd 2,6 cm, vikt 4,5 g, en av de mindre diamanterna är skadad.

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 2,7-6,7 mm, doserade, lås 18K vitguld med 4 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, längd 48 cm, säkerhetsåtta.

15 000 kr

Utrop: 11 400 kr

BVLGARI, collier, Allegra Diamond and Color Stone Three Row, 18K guld, 16 färgstenar, rosa och gröna turmaliner, peridoter, ioliter, ametister, citrin och blå topaser, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW(G)/VS1, 10 odlade Akoyapärlor 7.00-7,50 mm, justerbar längd 37,5 - 42 cm, vikt 30,5 g, originaletui, ytterkartong.

Utrop: 86 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 4,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 65 000 kr

MATTHEW WEST, gräddkanna, silver, hänkel, Irland Dublin 1765, höjd 17 cm, vikt 191,7 g, gravyr i form av lejon, mindre buckla, något skev fot.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1947, stl 16 mm, vikt 9,8 g. slitna fasettkanter. (d)

9 300 kr

Utrop: 3 500 kr

VAN CLEEF & ARPELS, collier, Magic Alhambra long necklace, 18K vitguld, grå och vit pärlemor, kalcedon, 16 motiv, längd ca 120 cm, vikt 66 g, certifikat, originaletui.

122 000 kr

Utrop: 95 000 kr

KNAPPSET, ett par manschettknappar, 4 skjortknappar, 3 frackknappar, 14K guld/platina, bergkristall, 11 mediumslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W(H)/VS-SI, Art Deco, 1900-talets första hälft, nagg på baksidan av en av manschettknapparna, etui från Betteridge New York, etui trasigt baktill,

10 200 kr

Utrop: 6 800 kr

WA BOLIN, enstensring, platina, mediumslipad diamant ca 1,20 ct TW(F)/SI2, Stockholm 1938, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 50 000 kr

JOHAN FREDRIK BJÖRNSTEDT, tekanna, silver, trähandtag samt träknopp, Empir, Stockholm 1813, 17x29,5x12 cm, vikt 713 g, skadad knopp.

3 900 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljant 3,28 ct, TCr(I)/SI2, HRD cert 13009656001, stl 17 mm, vikt 6,5 g, natural på kronan.

Utrop: 195 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade rubiner ca 76 ctv, rosen och briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-CR/VS-SI, Jean-Pierre Joyeros, Argentina, längd 6 cm, vikt 24,7 g, krokar, etui

Utrop: 90 000 kr

CARTIER, ring, Love, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, refnr XF9786, stl (50) 16 mm, vikt 8,3 g. originaletui, ytterkartong.

17 200 kr

Utrop: 16 000 kr

ASPREY, armband, 18K guld, konrollstämplad aspl, 1990, ref. nr. J95289, längd 19 cm, vikt 50,6 g

18 200 kr

Utrop: 16 000 kr