101 - 120 av 281
1...567...15 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017

Klubbad för

RING, 18K vitguld, akvamarin ca 13,70 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, stl 17 mm, vikt 9,1 g, en diamant med natural vid rondisten.

Utrop: 26 000 kr

GÜBELIN, hänge/collier, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS, höjd 7,7 cm, vikt totalt 27,1 g, etui.

Utrop: 24 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 3,02 ct, TCr(I)/VS1, HRD certifikat 16014713001, förseglad.

Utrop: 225 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 naturligt gröna A-jade, 30x13x3,6 mm, GCS Report 78123-01, 20 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, enstaka P1, vikt 7,3 g, stift, en diamant skadad under en klo.

18 200 kr

Utrop: 15 600 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,01 ct, TW(F)/VVS.

Utrop: 68 000 kr

ENSTENSRING, 18K, vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)VVS2, stl 15,25 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 58 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade South Seapärlor, 31 st, doserade, ca 13-15,5 mm, lås i 18K vitguld med vita safirer 2,62 ctv, längd 45,5 cm, vikt 116 g.

42 000 kr

Utrop: 46 000 kr

BVLGARI, ring, Parentesi, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, TW(F-G)/VS, stl 17 mm, vikt 14,8 g.

19 000 kr

Utrop: 21 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad korall 23,8 x 16,3 mm, 82 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca W(H)/P, Italien, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipad safir ca 3,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W(H)/SI-P, längd 45 cm, vikt 6 g.

Utrop: 18 000 kr

CARTIER, collier, 18K guld/vitguld, certifikat från 1994, längd 41,5 cm, vikt 70,9 g, originaletui.

Utrop: 42 000 kr

COCKTAILRING, 18K vitguld/guld, ametist ca 18,00 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Birger Pallas, Malmö 1963, stl 16,75 mm, vikt 20,8 g.

10 400 kr

Utrop: 11 400 kr

HÄNGE/BROSCH, silver/14K guld, ca 108 gammalslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-P, antik, höjd 5 cm, vikt 17,1 g, några diamanter med nagg.

18 800 kr

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VS1-VS2, vikt 2,6 g, stift.

92 000 kr

Utrop: 100 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, 5 bergkristaller, signerad, Lund 1944, längd 5,5 cm, vikt 9,4 g. (d).

Utrop: 4 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, japanskt träd, signerad, Lund 1963, mått 4,5x4,3 cm, vikt 8,7 g. (d).

Utrop: 6 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, armband, Vintage Alhambra, 18K vitguld, 4 kalcedoner, signerad VCA, nummer BL110565, längd 17,9 cm, vikt 8,9 g, etui, armband kortat, en klöver saknas, slitage.

18 600 kr

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, ett par, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W(H)/P1, vikt 2,5 g, stift.

Utrop: 36 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 52 cm, vikt 5,0 g.

7 100 kr

Utrop: 6 900 kr

WELLENDORFF, ring, Blueberry, blå emalj, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW(F-G)/VVS, stl 18,5 mm, 16,5 g, originaletui.

23 500 kr

Utrop: 25 000 kr