121 - 140 av 281
1...678...15 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2017

Klubbad för

RING, 18K vitguld, delvis oxiderat, safirer ca 2,36 ctv, stl 17 mm, vikt 6,9 g.

Utrop: 7 800 kr

RING, 18K roséguld, opal, aprikos agat, briljantslipade diamanter 1,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, stl 17,5 mm, vikt 10,9 g.

Utrop: 27 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 3,60 ct, 10 oval- och 36 briljantslipade diamanter ca 2,49 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.

Utrop: 53 000 kr

ARMBAND, 18K guld, längd 18 cm, bredd 2,0 cm, vikt 69,5 g.

Utrop: 23 500 kr

SOPHIE GYLLENHAMMAR, Sophie By Sophie, 18K vitguld, ovalslipad blå-violett safir ca 5,70 ct, stl 17,75 mm, vikt 23,3 g, ask och ytterkartong.

15 400 kr

Utrop: 17 000 kr

PAGODRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,60 ct, ca TCa(L)/P1, 66 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-P, K. Torndals, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 13,4 g.

Utrop: 30 000 kr

BORGILA, collier, silver, Stockholm 1957, längd 37 cm, vikt 65 g.

3 600 kr

Utrop: 3 500 kr

W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 3,50 ct, små nagg, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, Stockholm 1946, stl 17,25 mm, vikt 10,2 g.

9 100 kr

Utrop: 8 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ena ca 0,70 ct, ca W(H)/SI1, andra ca 0,73 ct, ca TCr(I)/VVS2, 8 åttkant- och gammalslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W(H)/VS, Hovjuvelerare Carlman, Stockholm 1972, stl 17 mm, vikt 4,5 g, två mindre diamanter med nagg.

41 000 kr

Utrop: 23 000 kr

STELT ARMBAND, 18K guld, 6 oval- och kuddslipade rosa safirer ca 3,65 ctv, 7 gammalslipade diamanter ca 2,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, antikt, C.G. Hallberg, Stockholm 1908, öppningsbart, inre omkrets 16,7 cm, vikt 14,2 g.

30 500 kr

Utrop: 28 000 kr

COLLIER, platina, pärlor 1,8-2,9 mm, längd 47,7 cm, vikt 7,2 g.

5 100 kr

Utrop: 3 500 kr

FLAVIA, ett par ljusstakar, sterlingsilver, rund fot, Stockholm 1955, höjd 8 cm, vikt 376,6 g.

Utrop: 3 400 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,08 ctv, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 9,3 g.

Utrop: 10 000 kr

ÖLBÄGARE, silver, överfångsglas, knopp i form av Putti, reliefdekor på locket, antik, Sam Pettersson, Linköping 1877, höjd 18 cm, gravyr på handtaget.

3 000 kr

Utrop: 2 400 kr

GEORG JENSEN, ring, nr 1124, 18K guld, cabochonslipad ametist, Danmark, efter 1945, stl 15,75 mm, vikt 7,8 g.

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE/BROSCH, stjärna, 14K guld, 21 gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, 1 vit safir ca 0,16 ct, 5 pärlor, emalj, antik, 1800-tal, vikt 9,0 g. nålen senare, lagningar, mindre emaljskador.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant 2,27 ct enl gravyr, ca Cr(J)/VS2-SI1, C.G. Hallberg 1957, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.

53 000 kr

Utrop: 56 000 kr

RING, platina, 2 kuddslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca W(H)/VVS2, safir ca 1,50 ct, skadade kanter, 8 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 14 små safirer, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g, tolv safirer saknas i det undre galleriet som behöver repareras,

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

BROSCH/HÄNGE silver/14K guld, nål och nålfäste i 10K guld, 93 antik- och gammalslipade diamanter ca 3,40 ctv, varav mittstenen ca 0,45 ct, ca TCa(L)/VS, resterande ca TCr(I)/VS-SI, antik, 1800-tal, vikt 7,3 g, några diamanter med små skador.

14 000 kr

Utrop: 15 800 kr

LAPPONIA, ring, Birth of a crater, sterlingsilver, stl 15,5 mm Finland, vikt 20,4 g.

Utrop: 2 000 kr