1 - 20 av 29
12 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 mars 2018

Klubbad för

PILLERDOSA, 1 par, delvis förgyllt silver, blå, grön och röd paste, filigran arbete, Bernard Hertz, Stockholm 1907, höjd 1,5 cm, vikt 45,1 g.

2 200 kr

Utrop: 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, T. Eld, Göteborg 1976, höjd 18 cm, fyllda, bucklor.

Utrop: 1 400 kr

LJUSSTAKAR, silver, höjd 14 cm, fyllda, vikt 342,4 g, mindre bucklor.

Utrop: 1 700 kr

LJUSSTAKAR, silver, höjd 13 cm, fyllda, vikt 164,8 g, mindre bucklor.

800 kr

Utrop: 900 kr

800 kr

Utrop: 900 kr

DOSA, sterlingsilver, hästmotiv, diameter 2,5 cm, vikt 16,6 g.

Utrop: 450 kr

LJUSSTAKAR, silver, C.G. Hallberg, år 1948, höjd 23 cm, vikt 954,3 g, blytyngd, små bucklor.

1 600 kr

Utrop: 1 400 kr

LJUSSTAKAR, silver, GAB, Stockholm 1890, höjd 25 cm, vikt 308,4 g, lagningar på stamm. Ojämna fötter, står inte stabilt.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

SOCKERSTRÖARE, silver, vikt 56,0 g, 2 silverplated skålar,

Utrop: 600 kr

LJUSSTAKAR, silver, fyllda, höjd 7 cm, repor och ljusrester.

600 kr

Utrop: 700 kr

SUKETTSKÅL, med silversked, vikt 49,0 g, hjöjd ca 3.5 cm, engelsk

500 kr

Utrop: 600 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, silver, vikt 839,0 3 delar, höjd ca 18 cm,

Utrop: 4 000 kr

Silver Fat

W.A.BOLIN, fat, silver, 1934, diameter 18,5 cm, vikt 189,0 g.

950 kr

Utrop: 900 kr

DOSA, sterlingsilver, frimurarmotiv, diameter 2,5 cm, vikt 16,3 g.

Utrop: 450 kr

SKÅL, silver, A Laurén & S, 1932, diameter 15,5 cm, vikt 217 g.

850 kr

Utrop: 900 kr

2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 6,5 cm, vikt 187,4 g, fyllda.

Utrop: 450 kr

BORDSDEKORATIONER, 2 st, sterlingsilver, tuppar, höjd 7,5 cm, vikt 213,8 g.

1 900 kr

Utrop: 1 200 kr

DOSOR, 2 st, kristallglas, silver, troligen C G Hallberg, Stockholm 1913, höjd 4,5 cm, monogram, ena glaset skadat.

Utrop: 600 kr

VODKABÄGARE, 2 st, silver, på fot, graverad dekor. Ryssland Moskva 1892, höjd 7 cm, vikt 56,2 g.

750 kr

Utrop: 600 kr

VODKABÄGARE, 3 st, graverad dekor, Ryssland, Moskva 1892, göjd 5 cm, vikt 64,4 g.

650 kr

Utrop: 700 kr