101 - 120 av 267
1...567...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019

Klubbad för

BJÖRN JÄGERSTIG, brosch/hänge, 18K guld, droppslipad rubin ca 1,00 ct, 17 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca Cr(J)/VS-P, Stockholm 1989, 7,5x3,5 cm, vikt 24,8 g, rubinen har nagg på krona och kulett, flera diamanter med naturaler. (d)

Utrop: 10 600 kr

LAPPONIA, armband, Namban, 14K guld, zoisite, design Björn Weckström, Finland 1976, längd 18 cm, vikt 21,2 g, säkerhetskedja.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

LAPPONIA, collier, Pagodi, 14K guld, zoisite, design Björn Weckström, Finland 1975, längd 42 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,65 ct, ca CR(J)/P1, diamanter, pärla 6,8 mm, stl 15,5 mm, vikt 4,6 g, några små diamanter är skadade.

Utrop: 5 500 kr

PIAGET, collier, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VVS, justerbar längd, vikt 47,9 g, en länk med repor.

Utrop: 30 000 kr

CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, smaragd ca 2,30 ct, 12 briljant- och 20 trapetsslipade diamanter ca 2,24 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 11 g.

32 000 kr

Utrop: 35 000 kr

ARMBAND, 14K guld/platina, 11 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 10,1 g, två diamanter med små naturaler på krona, etui.

23 500 kr

Utrop: 18 000 kr

COLLIER, platina/18K guld, 17 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, längd 41 cm, vikt 4,3 g, mittstenen med skada på krona, etui.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, platina/18K guld, smaragder, 24 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 44 cm, vikt 4,7 g, etui.

13 000 kr

Utrop: 6 800 kr

BROSCH, 18K guld/silver, smaragdslipad rosa-orange topas ca 6,50 ct, gammal- och rosenslipade diamanter, 27x25 mm, vikt 5,0 g, senare nål, topasen med nagg, flera rosenslipade diamanter med skador, etui.

32 500 kr

Utrop: 22 000 kr

CARTIER, armband, Agrafe, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 929641, längd 18 cm, vikt 30,9 g, en skruv till en länkdel saknas.

48 000 kr

Utrop: 54 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,31 ct, ca TCr(I)/VVS2, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 200 000 kr

ARMBAND, 14K guld, stiliserad fiskbenslänk, Fransk kontrollstämpel, 1900-talets mitt, längd 18,5 cm, vikt 93,3 g.

Utrop: 34 000 kr

ÖRHÄNGEN, 9K guld, 2 topaser ca 2,69 ctv, orientaliska pärlor, vikt 5,8 g, senare stift, lagningar, etui.

Utrop: 13 800 kr

ARMRING, 14K guld/silver, 7 rubiner, rosenstenar, antikt, 1800-talets slut, 6x5,5 cm, vikt 12,3 g, säkerhetskedja.

Utrop: 10 000 kr

RENÉ KERN, brosch, 18K guld, fågel, 2 blå safirer, Frankrike, Paris, 5x4 cm vikt 13,1 g.

Utrop: 13 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 121063, höjd 4,5 cm, vikt 31,6 g.

Utrop: 56 000 kr

BROSCH, 14K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,25 ctv, varav den största ca 0,52 ct, ca TW-Cr/VS-P, Jugend, höjd 3,8 cm, vikt 6,9 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, platina, kuddslipad diamant 2,03 ct, TW(G)/VS2, HRD certifikat 170003078741 samt inskription på rondisten, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW(F-G)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.

140 000 kr

Utrop: 155 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 7,50 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW(F-G)/VS, Lawepe Landelius Och Perenyi, Stockholm 1956, stl 17 mm, vikt 8,3 g.

12 200 kr

Utrop: 10 000 kr