121 - 140 av 267
1...678...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 9,3 mm, 10 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 2,7 cm, vikt 5,0 g, stift, 2 diamanter med nagg.

Utrop: 13 000 kr

DE GRISOGONO, ring, Contrario, 18K roséguld, rosa safirer, ametister, röd spinell, tanzaniter, refnr 06B17839, stl 17 mm, vikt 25,0 g.

66 000 kr

Utrop: 65 000 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 2,06 ct, TCr(I)/VS2, GIA certifikat 12154523, stl 17 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 170 000 kr

CARTIER, armband, À l'infini, 18K vitguld, 690 briljantslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW F-G)/VVS-VS, refnr 943165, längd 16 cm, vikt 54,4 g, originaletui.

Utrop: 230 000 kr

ARMRING, 18K guld/silver, akvamarin ca 2,45 ct, rosenslipade diamanter, franska kontrollstämplar, 5x5,5 cm, vikt 15,1 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 29 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,15 ct, Cr(J)/VVS2, HRD certifikat 190000019233, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.

40 000 kr

Utrop: 46 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 ovala angel skin-koraller 17,3x12,3 mm, vikt 9,1 g, stift/clips i 14K förgyllt vitguld,

7 700 kr

Utrop: 8 600 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 droppformade barocka orientaliska pärlor ca 11,6-11,8x7,5-8,0 mm, GCS certifikat 79209-04, 18 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, höjd 4,5 cm, stift, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg, snurrebussar i 18K vitguld.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ARMBAND, 14K guld, 4 länkar med Essex Crystals, rävjaktsmotiv, längd 20,2 cm, vikt 16,5 g.

Utrop: 12 000 kr

BROSCH, 14K guld/platina, antikt kuddslipad diamant ca 2,00 ct, ca Cr-TCa (J-K)/VS1, mindre diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Frankrike, diameter 3 cm, vikt 6,7 g, de mindre diamanterna med naturaler och nagg.

Utrop: 89 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 321 briljantslipade diamanter ca 35,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 36,5 cm, vikt 74,4 g.

Utrop: 275 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 14,8 g.

Utrop: 134 000 kr

TIFFANY&CO, collier, Cupid Heart and Arrow, 18K guld, längd 46 cm, vikt 22,2 g.

Utrop: 16 800 kr

BROSCH, platina, akvamarin ca 25,00 ct, mindre rosenslipade diamanter, 4,3x1,6 cm, vikt 9,4 g.

Utrop: 39 000 kr

ARMBAND, platina, 39 äldre slipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-P, Frankrike , ca 1940-tal, längd 17 cm, vikt 27,5 g, en av de störra diamanterna med skada och en annan med nagg, ett fåtal av de mindre diamanterna har skador och nagg.

Utrop: 78 000 kr

BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 1,35 ct, ca TCa(K)/VS1-VS2, trapets-, briljant- samt äldre briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, Frankrike, 1900-talets mitt, 6x3,5 cm, vikt 21,1 g, fattningen till diamanten i mitten är aningen lös.

Utrop: 80 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, platina, odlade barocka pärlor ca 14,5x10 mm, 8 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 6,3 g, stift och snurrebussar i 18K vitguld.

6 100 kr

Utrop: 5 600 kr

H. STERN, collier, 14K rodierat guld, ovalslipad safir ca 7,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 45,5 g, kuvertetui.

Utrop: 40 000 kr

H. STERN, örhängen, 14K rodierat guld, 2 ovalslipade safirer ca 5,00 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, ej signerade, höjd 21 mm, vikt 13,6 g, clips, skadat originaletui.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,45 ct, ca TCr(I)/SI1, Atelje Guld-Bros, Stockholm 2003, stl 17 mm, vikt 13,2 g, diamant med planslipad kulett.

Utrop: 148 000 kr