61 - 80 av 472
1...345...24 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni 2019

Klubbad för

QUINN, ring, sterlingsilver, vit topas, peridot, Tyskland, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.

800 kr

Utrop: 500 kr

BREUNING, hänge/kedja, sterlingsilver, ormlänk, Tyskland, stl 30 x 30 mm, längd 45 cm, vikt 16,8 g.

450 kr

Utrop: 500 kr

MINNESSKED, silver, Jacob Ängman 1876-1976, vikt 102,7 g, ask.

700 kr

Utrop: 550 kr

ARMBAND, silver, tigeröga, Victor Janson Guldvaru, Lindesberg 1979, längd 19 cm, vikt 15,8 g.

300 kr

Utrop: 275 kr

ÖRHÄNGEN, silver, omfamnande man och kvinna, höjd 45 mm, vikt 7,1 g, krokar.

325 kr

Utrop: 175 kr

HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, rund ankarlänk, cabochonslipade blue john flouriter, Birmingham, längd 80 cm, vikt 58,5 g.

700 kr

Utrop: 450 kr

SMYCKESET, hänge & brosch, sterlingsilver, cabochonslipade blue john flouriter, vikt 22,0 g.

600 kr

Utrop: 225 kr

SALTKAR, silver, skålformat, runt på välvd fot, lodräta reliefåsar, Moskva 1800-talets mitt, djup 9 cm, höjd 3,6 cm, vikt 29,5 g.

Utrop: 1 300 kr

SALTKAR, silver, delvis förgylld, dekor i nyrokoko, rektangulär, Moskva 1845, längd 9,5 cm, bredd 7,3 cm, höjd 3,6 cm, vikt 32,1 g.

Utrop: 1 300 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, delvis förgylld, täta reliefåsar nedtill, EG Hellström, Södertälje 1840, höjd 12 cm, vikt 93,8 g.

Utrop: 1 600 kr

Silver Vas

VAS, sterlingsilver, cylindrisk form med cylindrisk bas, GAB, Stockholm 1967, höjd 18,2 cm, djup 5,1 cm, vikt 109,6 g.

Utrop: 1 200 kr

BÄGARE, 3 st. Sterlingsilver, delvis förgylld, mjuk trekantsdekor, CG Hallberg, Stockholm 1960, höjd 7 cm. Silver CG Hallberg, Stockholm 1955, höjd 5,5 g. Silver, skålformad, 2 hänklar, Mappin&Webb, Sheffield 1891, höjd 5,8 cm. Totalvikt 133,9 g.

Utrop: 1 200 kr

SOCKERRUSKA, silver, rokokodekor i relief, Carl Hoff, Helsingborg 1933, höjd 20 cm, vikt 169,4 g.

Utrop: 1 900 kr

BÄGARE, silver, rakt vidgande, bladdekor, Lars Löfgren, Hudiksvall 1800-talets första del, höjd 8 cm, vikt 19,7 g, graverad.

Utrop: 1 300 kr

SKÅLFAT, 2 st, silver, röd samt blå emalj, Jacob Tostrup, Oslo ca 1960, djup 8,2 cm, höjd 1 cm, vikt 110,1 g, nagg,

Utrop: 1 300 kr

ARMBAND, silver, Alton, Falköping 1969, längd 19 cm, vikt 21,7 g.

400 kr

Utrop: 400 kr

PÅHÄNG, 18K vitguld, grå droppformad Tahitipärla, ca 11,5 x 9,4 mm.

425 kr

Utrop: 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 5,8-2,7 mm, lås i silver med paste, längd 43 cm.

250 kr

Utrop: 225 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, cabochonslipad Karneol ca 9 x 7 mm, stift, vikt 1,5 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, kulor av färgad Kvarts 10 mm, stift, vikt 3 g.

200 kr

Utrop: 250 kr