161 - 180 av 220
1...891011 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 januari 2020

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 14K guld delvis rodinerat, 22 briljantslipade diamanter ca 1,00 ct, ca W-CR(H-J)/P, stift, vikt 3,1 g.

5 400 kr

Utrop: 4 400 kr

SIGURD PERSSON, manschett- samt skjortknappar, 18K guld, gröna turmaliner, Stockholm 1962, totalvikt 27,3 g, originaletui. (d)

8 100 kr

Utrop: 8 100 kr

TENNISARMBAND, 18K guld/vitguld, 81 briljanter ca 2,49ctv, ca`TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 8,6 g.

Utrop: 28 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kors, 83 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 4 cm, vikt 5,2 g.

Utrop: 16 000 kr

RINGAR, 2 st, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, River(E)/SI2, HRD Diamond Report 13034342025 samt inskription på rondisten, 76 briljant- och 25 prisesslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g, svaga fattningar.

Utrop: 20 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,8 g.

Utrop: 25 000 kr

COLLIER, 18K guld, arbetad yta, längd 43,5 cm, vikt 71,6 g.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, 74 prinsess ca 3,00 ct, ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 22,1 g, gravyr, svaga fattningar, ca 10 skadade diamanter.

10 400 kr

Utrop: 11 000 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 39, sterlingsilver, Danmark 1933 - 44, längd 57 mm, vikt 10 g.

Utrop: 1 800 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 svarta diamanter ca 0,37 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,37 ct ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 1,8 g.

Utrop: 7 000 kr

RING, ca 21K guld, röd och grön emalj, kobra, stl 17 mm, vikt 11,3 g, emaljskador.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops, 18K guld, turmalin, höjd 22 mm, vikt 4,5 g.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,06 ct, ca TW(G)/SI2, 139 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, några sidostenar har nagg och skador.

Utrop: 50 000 kr

Utrop: 49 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 115 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, längd 43,5 cm, vikt 30,0 g, tre av de mindre diamanterna med nagg på rondist och en med nagg på kronan.

Utrop: 134 000 kr

RING, 18K vitguld, 119 briljantslipade svarta diamanter ca 1,00 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g, flera diamanter med nagg och skador.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, 79 briljantslipade svarta diamanter ca 0,50 ctv, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g, flera diamanter har nagg.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K vitguld, prinsess- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, gravyr.

Utrop: 6 800 kr

EFVA ATTLING, collier, Twosome, sterlingsilver, längd 44 cm, etui.

Utrop: 800 kr

HAND, helalliansring, Front, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,70 ct ca TW/SI, rubin, Idéguld, Borås 2005, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g.

5 800 kr

Utrop: 6 200 kr