21 - 40 av 222
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 30 maj

Klubbad för

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, ametist ca 20 ct, Lund 1966, stl 18+ mm, vikt 14,6 g, nagg på stenen. (d)

14 400 kr

Utrop: 9 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, sterlingsilver, pärlemor, märkt TORUN, hängets höjd 6,5 cm, innermått ca 14,5x15 cm, vikt 30,0 g. (d)

7 300 kr

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 74 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W-TCr/VS, Carlman, Stockholm 1956, clips, höjd 3,5 cm, vikt 14,6 g.

11 200 kr

Utrop: 8 000 kr

BUCCELLATI, ring, orm, 18K guld, arbetad yta, stl 17 mm, vikt 12,9 g, smyckespåse, proveniens. Ulla Carenby.

10 600 kr

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 3,70 ct, 61 gammal-, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, Wien, Österrike, längd 15,5 cm, vikt 12 g, en sten är inte en diamant, ett par stenar med nagg.

19 200 kr

Utrop: 17 000 kr

CHAUMET, örhängen, 18K guld, Paris, 1970-tal, fransk kontrollstämpel, höjd 4,5 cm, vikt 36,5 g, originaletui.

23 500 kr

Utrop: 20 000 kr

KARL-HEINZ SAUER, ring, 18K guld, kuddslipad ljusblå safir ca 6,0 ct, Mörbylånga 1971, stl 15,5 mm, vikt 17,9 g. (d)

10 200 kr

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 56 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca River-Cr/VS-P. PÅHÄNG, 18K guld, 2 odlade South Seapärlor ca 11,5x10,5 mm, 40 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca River-W/VS-P, höjd 32 mm, vikt 14,3 g, clips/stift, flera diamanter med nagg och skador.

23 500 kr

Utrop: 16 000 kr

BROSCH, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, mittsten ca 6,4x7,9 mm, mått 5,0x3,5 cm, vikt 17,9 g, nagg, några diamanter skadade.

Utrop: 10 200 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD PADPARADSCHA SAFIR, kuddslipad, 5,19 ct, GCS certifikat 80251-79, inverterade naturaler.

92 000 kr

Utrop: 22 000 kr

BUCCELLATI, ring, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca Fancy Deep Yellow/P, 22 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCr(F-I)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 9,6 g, mittstenen har naturlig hålighet på kronan och två sidostenar har små skador, originaletui, proveniens: Ulla Carenby.

63 000 kr

Utrop: 32 000 kr

ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 111,0 g.

Utrop: 77 000 kr

BROSCH, platina, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/SI, mittsten ca 0,30 ct, nål i 18K guld, längd 3,8 cm, vikt 6,2 g.

8 100 kr

Utrop: 4 600 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/silver, obehandlad safir ca 3,70 ct, GCS certifikat 80251-83, 14 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Bengt Olov Johansson, Gävle 1962, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, safiren har nagg och naturliga håligheter.

32 000 kr

Utrop: 33 000 kr

BROSCH,18K guld/silver, 41 gammalslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TCa-Ca/SI, antik, höjd 4,3 cm, vikt 9 g, några diamanter med nagg.

9 300 kr

Utrop: 4 600 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall ca 85 ct, signerad, Lund 1937, hängets höjd 6,7 cm, total längd 35 cm, vikt 47,6 g, bergkristall med nagg på två hörn, två extra länkdelar 11,5 och 12 cm medföljer. (d)

13 400 kr

Utrop: 10 000 kr

LAPPONIA, ring, Object From Vorga, sterlingsilver, design Björn Weckström 1969, Finland 1970, mått 6x6 cm, stl 17,5 g, vikt 57,5 g, originalpåse.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

ATELIER BORGILA, collier, sterlingsilver Stockholm 1958, längd 36,5 cm, vikt 65,5 g.

4 000 kr

Utrop: 3 400 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, pärla ca 5,75 mm, 28 äldre briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS, antik, tidigt 1900-tal, längd 18,5 cm, vikt 11,7 g, en diamant är skadad, etui.

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, barocka odlade pärlor, ca 14x10 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca Cr/SI-P, skruvstift, höjd 2,4 cm, vikt 6,1 g.

Utrop: 12 000 kr