41 - 60 av 291
1234...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 maj

Klubbad för

W A BOLIN, hänge, påskägg, 18K guld, silver, rosa emalj 6 diamanter ca 0,035 ctv, höjd 25 mm, vikt 3,4 g, etui.

2 700 kr

Utrop: 3 100 kr

VAN CLEEF & ARPELS, ring, 18K guld, 4 safirer, 3 briljantslipade safirer ca 0,60 ctv, ca TW/ VVS-VS, refnr B5999F35, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g, nedslitna safirer, diamanter med slitna fasettkanter, en diamant med nagg på kulett, skev ringskena.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad behandlad orange safir ca 1,40 ct, 48 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g, två diamanter har nagg på kuletten och en med nagg på kronan.

Utrop: 5 500 kr

ARMRING, behandlad jade, 14K guld, innermått 5,5x5,5 cm, vikt 62,5 g.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 1,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 15 000 kr

TRESTENSRING, platina, 3 briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, C.G Hallberg, Stockholm 1952, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 5 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter 4,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,5 g.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljanter 3,76 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 29,3 g.

Utrop: 44 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, tvåarmade, arbetad yta, Jugend, 1900-talets första hälft, svenska importstämplar, höjd 18 cm, vikt 471 g.

Utrop: 2 100 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 144 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 24,8 g, flera diamanter har nagg och skador.

Utrop: 12 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, odlad något oval tahitipärla ca 16,6 mm, 5 brilj ca 0,06 ctv, vikt 9,2 g.

6 100 kr

Utrop: 6 000 kr

RING, platina, smaragdslipad smaragd ca 0,60 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, C.G. Hallberg, Stockholm 1959, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, smaragdenmed repor och nagg.

Utrop: 5 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,29 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Cr/P, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 9 200 kr

BROSCH, 18K guld, hårgömma, filigranarbete, antik, Friedrich Silber, Karlskrona 1808, höjd 40 mm, vikt 7,9 g, skador.

Utrop: 5 300 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipade rubiner ca 0,64 ctv, gammal - och äldre briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-Cr/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g, rubiner och diamanter med nagg, två diamanter med skador, slitna klor.

Utrop: 8 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,08 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.

7 400 kr

Utrop: 8 300 kr

BROSCH, 18K guld, briljant - och åttkantslipade diamnanter ca 1,03 ctv, ca W/SI-P, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1946, höjd 61 mm, vikt 12,9 g, några diamanter med skador-

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1940-tal, stift, höjd 18 mm, vikt 5,1 g, en diamant med skada.

Utrop: 7 000 kr

RING, 18K guld, opal, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 5 100 kr

COLLIER, 18K vitguld, 90 briljantslipade diamanter 4,87 ctv, ca TW/VS-SI, längd 42 cm, vikt 18,4 g.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr