301 - 320 av 357
1...15161718 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 augusti 2020

Klubbad för

RING, 14K guld, fasettslipad oval safir, 18 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 cm, vikt 2,8 g.

Utrop: 3 100 kr

COLLIER, lapis lazuli, kulor ca 7,9-8,7 mm, längd 45 cm, vikt 38,6 g, saknar lås.

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALINER, 2 st, ovalslipade, 2,42 ctv, blå och turkos, inneslutningar.

500 kr

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALINER, 3 st, 6,88 ctv, gröna, inneslutningar.

Utrop: 700 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, rektangulärt slipad, 4,12 ct, mörkrosa, 13,1x6,4x5,8 mm, slitna fasettkanter.

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, smaragdslipad, 4,53 ct, indigolit, 10,4 x8,4x6.7 mm, stor skada vid ena hörnet.

Utrop: 700 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, rektangulärt slipad, 4,81 ct, ljusrosa, 13,8x7,3x5,1 mm, slitna fasettkanter.

800 kr

Utrop: 850 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, baguetteslipad, 2,85 ct, indigolit, 12,9x5,2x4,6 mm, nagg.

Utrop: 450 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI1, stl 14,5 mm, vikt 2,4 g, graverad.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor ca 5,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 62 cm, vikt 24,8 g.

Utrop: 900 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/IF, Ge-Kå, Stockholm 1978, stl 19 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 3 300 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipde diamanter 0,40 ctv, ca TW/IF, Ge-Kå, Stockholm 1977, stl 19 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 3 300 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 7,8 g.

Utrop: 22 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TCa/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 3,1 g, mittstenen har stor extra fasett och inverterad natural vid rondisten och nagg på kuletten, en sidosten skadad.

4 700 kr

Utrop: 5 000 kr

4 PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, knappformade odlade sötvattenspärlor ca 11,1 mm, stift, vikt 6,4 g.

Utrop: 450 kr

STIGBERT, armband, sterlingsilver, Stockholm, längd 20 cm, vikt 39,4 g.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K vitguld, 4 navettslipade safirer, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, en diamant har nagg och safirerna har slitna fasettkanter.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, safirer, Staffan Hallberg, Uppsala 1995, stl 17 mm, vikt 7,1 g, svaga fattningar, en diamant är skadad, safirer med nagg/skador.

Utrop: 3 800 kr

HÄNGE, 18K guld, briljanter ca 0,04 ctv, längd 3 cm, vikt 1,1 g.

Utrop: 650 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppformad bärnsten, höjd 3 cm, vikt 2 g, stift.

1 000 kr

Utrop: 950 kr