41 - 60 av 251
1234...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 september 2020

Klubbad för

RING, 18K guld, granat ca 5,50 ct, stl 17,5 mm, vikt 13 g.

Utrop: 6 900 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,9 g.

Utrop: 22 500 kr

TRESOR PARIS, armband, 18K vitguld, onyxkulor ca 10,5 mm, kula i 18K svartrodinerat guld med svarta briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ställbar längd, vikt 28,6 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 7 400 kr

CLAES GIERTTA, ring, silver, Stockholm 1970, stl 17,75 mm, vikt 18,1 g. (d)

1 200 kr

Utrop: 700 kr

CLAES GIERTTA, hänge med kedja, silver, signerat, Stockholm 1971, diameter 65 mm, kedja 60 cm, vikt 53,8 g, kedja ej stämplad. (d)

700 kr

Utrop: 800 kr

TIFFANY & CO, enstensring, platina, Curved Band Ring, briljantslipad diamant 0,18 ct, ca TW(F)/VS1, Elsa Peretti, stl 16,5 mm, vikt 6,8 g.

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/P, vikt 2,5 g, stift, en diamant har nagg på kronan och en vid rondisten.

Utrop: 8 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 14 mm, vikt 1,3 g.

Utrop: 4 000 kr

GEORG JENSEN, ring, sterling silver, Möbius, 148 B, Torun Bülow-Hübe, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, ytterkartong.

1 800 kr

Utrop: 800 kr

GEORG JENSEN, armband, sterling silver, Möbius, nr 206, design Torun Bülow-Hübe, mått ca 8×6,5 cm, vikt 54,1 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VS1, GIA certifikat 1319540591, stl 16 mm, vikt 3,4 g.

25 500 kr

Utrop: 28 000 kr

EFVA ATTLING, ring, Empire state ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 9 g, originaletui.

Utrop: 9 300 kr

HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,57 ct, 17 briljantslipad diamanter ca 0,17 ctv, ca W-TCr/VS, Wissings Guld, Linköping, höjd 18 mm, vikt 4,2 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 12,0 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg.

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K guld, briljanter ca 0,40 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 18,5 mm, vikt 20,7 g.

Utrop: 11 400 kr

CHARLOTTE BONDE, armband, silver, kalcedonkulor, prehnit ca 7x6 cm, vikt 77,4 g, pappersask.

2 100 kr

Utrop: 1 400 kr

OLE LYNGGAARD, hänge, äpple, sterlingsilver, lila design string, design Charlotte Lynggaard, hängets vikt 19,6 g, extra kedja i vitmetall medföljer.

1 800 kr

Utrop: 1 400 kr

COLLIER, färgad grön agat, längd 45 cm, dobbar som passa Ole Lynggaard lås.

Utrop: 450 kr

CLAES GIERTTA, brosch, 18K guld, cabochonslipad bergkristall, ej stämplad, längd 25 mm, vikt 13,1 g, originaletui. (d)

Utrop: 5 000 kr

LES MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 16,75 mm ( 52), vikt 7,5 g, originaletui och ask.

4 800 kr

Utrop: 3 600 kr