221 - 236 av 236
1...101112 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 28 november

Aktuell budnivå

EBBA BRAHE, armring, sterlingsilver/14K guld, rosenslipade diamanter, stl 5,8x5,8 cm, vikt 41,2 g, saknar två diamanter, originaletui.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K vitguld, snidad bergkristall, 24 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/VS-SI, mått 43x36 mm, vikt 15,0 g, bergkristallen har nagg, några diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 6 500 kr

Lägg bud

REY URBAN, ring, 18K vitguld, 37 briljant-, gammal- samt åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, Stockholm 1955, stl 16,25 mm, vikt 11,6 g, flera diamanter med skador och nagg. (d)

Inga bud

Utrop: 19 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, ca 16K guld, folierade topaser, orientaliska pärlor, höjd 17,5 mm, vikt 7,5 g, senare skruvlås i 18K guld.

Inga bud

Utrop: 3 400 kr

Lägg bud

ALDO GARAVELLI, brosch, 18K guld/vitguld, fåglar, emalj, rubiner, Italien, mått 60x30 mm, vikt 10,8 g, rubinerna har nagg.

Inga bud

Utrop: 6 200 kr

Lägg bud

HUGO STRÖMDAHL, platina, cabochonslipad smaragd ca 8,00 ct, swisslipade diamanter ca 0,10 ctv, Stockholm 1937, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, ena diamanten har liten skada.

9 100 kr

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

C.F. CARLMAN, 18K guld/vitguld, ametister, odlade pärlor ca 4,2 mm, antikslipade och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, Stocholm 1954, höjd 45 mm, skruvlås, ametisterna har nagg, några diamanter har nagg och skador, originaletui.

6 000 kr

Utrop: 7 000 kr

Lägg bud

W A BOLIN, brosch, platina, rubiner, safirer och smaragder, antikslipade diamanter ca 1,50 ctv, Stockholm 1957, 30x30 mm, vikt 8,7 g, en rubin skadad, några stenar med nagg.

Inga bud

Utrop: 27 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 14K guld/platina, carréslipade safirer, gammal- och rosenslipade diamanter, omkring 1900, fransk kontrollstämpel, 65x22 mm, vikt 9,0 g. några safirer och diamanter med skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 24 000 kr

Lägg bud

TIFFANY & CO, armring, Tiffany T, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, 4,5x5,5 cm, vikt 8,5 g., slitage.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, armband, Vintage Alhambra, 18K vitguld, pärlemor, refnr JE439253, längd 18 cm, vikt 12,2 g.

18 400 kr

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, refnr AGT072, stl 17, vikt 32,5 g, certifikat, skruvmejsel, etui, ytterask.

66 000 kr

Utrop: 73 000 kr

Lägg bud

Smycken Nål

GUSTAF MÖLLENBORG, nål, 18K guld, troligen flodpärla, Stockholm 1923, längd 65 mm, vikt 4,0 g, nål något sned, etui.

Inga bud

Utrop: 2 300 kr

Lägg bud

RING, 18k guld, troligen obehamdlad ovalslipad safir ca 2,00 ct, gammalslipade diamanter ca 0,28 ctv, L Nilsson, Malmö 1953, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g, safir med nagg på kulett samt något slitna fasettkanter.

Inga bud

Utrop: 26 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, stjärnsafir ca 13,00 ct, Malmö 1962, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g.

Inga bud

Utrop: 38 000 kr

Lägg bud

HÄNGE/KEDJA, 18K guld/platina, cabochonslipad safir ca 13,4 ct, gammal- och rosenslipade diamanter, höjd 45 mm, kedja i 18K vitguld, längd 44 cm, vikt 9,2 g, sprickor i guldet, några diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud