1 - 20 av 236
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 28 november 2020

Klubbad för

LAPPONIA, armband, 18K guld, turmaliner, Björn Weckström, Finland 1971, längd 18,5 cm, vikt 111,7 g, påse.

Utrop: 50 000 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca W(H)/SI1, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, mittstenen har nagg vid rondisten.

Utrop: 90 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 6,00 ct, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, stl 17,75 mm, vikt 18,3 g, safiren rör sig i fattningen, safiren har nagg vid rondisten och på kronan.

57 000 kr

Utrop: 50 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, ovalslipad ametist ca 18,00 ct, gammal- och rosenslipade diamanter, mått 36x31 mm, vikt 14,4 g, små repor på ametisten, några diamanter har nagg och skador.

4 400 kr

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 14K guld/platina, 3 odlade pärlor ca 3,6 mm, 29 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, antik, längd 45 cm, vikt 8,9 g, några diamanter har nagg.

15 400 kr

Utrop: 9 000 kr

VAN CLEEF AND ARPELS, ring, Vintage Alhambra, 18K guld, pärlemor, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VVS, refnr. VCARA41100, serienr. CL82569, stl 15,25 (48), vikt 7 g, originaletui.

20 000 kr

Utrop: 16 000 kr

ARMBAND, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI1-SI2, 144 gammal- åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca River-TCa/VS-P, troligen Frankrike 1940-tal, längd 19,5 cm, vikt 26,2 g, några av de mindre diamanterna har nagg och skador.

80 000 kr

Utrop: 60 000 kr

BVLGARI, örhängen, 18K guld, snidad korall, ametister, 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, stift/clips, höjd 31 mm, vikt 24,2 g, originaletui.

Utrop: 56 000 kr

BVLGARI, ring, 18K guld, snidad korall, ametist, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,25 mm, vikt 11,5 g, en diamant med nagg, smyckespåse.

Utrop: 46 000 kr

RING, silver, antikslipad diamant 4,05 ct enligt gravyr, ca Ca(M)/SI2, stl 19 mm, vikt 6,1 g, diamanten har små nagg vid rondisten.

76 000 kr

Utrop: 55 000 kr

OLE LYNGGAARD, armring, stel, 14K guld, mått 63 x 51 mm, vikt 49,0 g, några nagg.

16 600 kr

Utrop: 19 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, bergskristall, Lund 1969, stl 16+ mm, vikt 7,4 g, (d)

19 200 kr

Utrop: 9 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter 7,20 ctv enligt gravyr, ca TW-TCa(F-L)/VS, längd 17,5 cm, vikt 16,8 g, några diamanter med nagg på kuletten.

63 000 kr

Utrop: 42 000 kr

W.A. BOLIN, örhängen, 18K vitguld, droppslipade safirer ca 4,75 ctv, 14 briljant- samt 4 navetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Stockholm 1980, clips, höjd 16 mm, vikt 6,9 g.

20 500 kr

Utrop: 16 800 kr

BROSCH, låghaltigt guld/silver, ovalslipad orange topas ca 20,00 ct, 16 antikslipade diamanter ca 6,60 ctv, 41 rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, antik, mått 32x28 mm, vikt 15,7 g, nål i 14K guld, en rosenslipad diamant saknas, topasen har repor på kronan.

114 000 kr

Utrop: 38 000 kr

GUBELIN, ring, platina, gammalslipad diamant ca ca 2,45 ct, ca TCa(L)/mindre skada och nagg på rondist i övrigt små orenheter, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(K)/VS2, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 16,75 mm, vikt 18,8 g, originaletui.

90 000 kr

Utrop: 100 000 kr

LAPPONIA, collier, Sevilla, 18K guld, spektrolit, signerad 85/100, Björn Weckström, Finland 1997, längd 42 cm, vikt 34,4 g.

32 500 kr

Utrop: 22 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, armring med hänge, silver, glasdroppe, Stockholm 1963, diameter 70 mm, höjd på hänget 43 mm, vikt 15,5 g. (d)

6 100 kr

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 17,00 ct, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g.

18 000 kr

Utrop: 10 000 kr

BVLGARI, örhängen, Parantesi, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW/VS, ca 1990-tal, höjd 29 mm, vikt 43,7 g, stift med clips, originaletui.

Utrop: 36 000 kr