21 - 40 av 303
123...16 Gå till
Sortering

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 26 september

Aktuell budnivå

Smycken Enstensring

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,33 ct, ca TCa(K)/VS1, Juvelerare Oskar Waleby, Stockholm 1972, stl 19 mm, vikt 3,5 g.

28 000 kr

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

Smycken Enstensring

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,37 ct, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

Lägg bud

Smycken Enstensring

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,73 ct, ca W(H)/VS2, Juvelerare Oskar Waleby, Stockholm, stl 18,5 mm, vikt 2,7 g, slitna klor.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

Smycken Ring

RING, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, en diamant har liten skada på paviljongen.

Inga bud

Utrop: 5 000 kr

Lägg bud

Smycken Alliansring

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 5,7 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

Lägg bud

Smycken Pärlörhängen

PÄRLÖRHÄNGEN, 18k vitguld, odlade pärlor ca 12 mm, 58 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stift/clips, höjd 3,7 cm, vikt 10,2 g.

15 600 kr

Utrop: 17 400 kr

Lägg bud

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/VS, Haldor Vidar Fors, Stockholm 1974, stl 17,25+ mm, vikt 7,5 g, några klor slitna, ena mittstenen har nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir ca 3,75-4,00 ct, möjligen obehandlad, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, E.A. Thomasson, Stockholm 1961, stl 18,25 mm, vikt 5,7 g, safir med nagg, ett fåtal diamanter med mindre nagg.

Inga bud

Utrop: 5 700 kr

Lägg bud

Smycken Hänge med kedja

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS, längd 42 cm, vikt 5,7 g.

Inga bud

Utrop: 4 000 kr

Lägg bud

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, 359 briljantslipade diamater ca 9,00 ctv, ca TW-CR/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 18,8 g, några diamanter med nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 56 000 kr

Lägg bud

Smycken Carmoséring

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,79 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, Carlman, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, rubinen har nagg.

Inga bud

Utrop: 11 400 kr

Lägg bud

Smycken Armband

VIA CAROLINA, armband, 18K vitguld, Italien, längd 17,5 cm, vikt 10,5 g.

4 600 kr

Utrop: 5 200 kr

Lägg bud

Smycken Ring

RING, 18K guld, odlad pärla ca 7,0 mm, Bengt Hallberg Guldsmeds AB, Köping 1982, stl 20 mm, vikt 6,6 g.

Inga bud

Utrop: 3 300 kr

Lägg bud

Smycken Enstensörhängen

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,08 ct, H/VS1, IGI certifikat F1Q40404 samt 2,02 ct H/VS1, IGI certifikat F1R35235, stift.

Inga bud

Utrop: 370 000 kr

Lägg bud

Smycken Slipshållare

SLIPSHÅLLARE, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, G Dahlgren & Co, Malmö 1986, längd 50 mm, vikt 5,8 g.

Inga bud

Utrop: 3 100 kr

Lägg bud

Smycken Pärlörhängen

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, Golden South Sea pärlor ca 9,7 mm, stift, vikt 4,1 g.

2 600 kr

Utrop: 2 500 kr

Lägg bud

Ädelstenar Diamanter

DIAMANT, briljantslipad, 0,41 ct, W(H)/SI1.

3 900 kr

Utrop: 4 000 kr

Lägg bud

Ädelstenar Diamanter

DIAMANT, briljantslipad, 0,43 ct, TW(G)/SI1, natural vid rondisten.

4 000 kr

Utrop: 4 000 kr

Lägg bud

Smycken Ring

RING, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,75+ mm, vikt 4,4 g.

Inga bud

Utrop: 4 500 kr

Lägg bud

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, ovalslipad mörk safir ca 2,42 ct, droppslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 19,25 mm, vikt 6,8 g, storleksändrad, safiren rör sig i fattningen.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

Om auktionen