1 - 20 av 303
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 september

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 2 sammansatta ringar, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 9,7 g.

4 700 kr

Utrop: 4 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,73 ct, ca TW(G)/VVS, stl 19 mm, vikt 2,8 g, några mindre nagg vid rondisten.

18 200 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,80 ctv( ca 0,65+2x0,60 ct), ca W-TCa(H-L)/VVS-P1, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, ena sidostenen med nagg, andra sidostenen med mindre nagg vid rondist.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K guld, droppslipad diamant ca 0,70 ct, ca Ca(K-L)/VS2, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,20 ct totalt, ca W/VS, ringstorlek 17,5 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 12 600 kr

ENGELBERT, alliansring, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,4 g, originaletui.

2 100 kr

Utrop: 1 800 kr

SCHALINS, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,2 g.

4 700 kr

Utrop: 4 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,5 mm, vikt 6,7 g.

4 800 kr

Utrop: 4 500 kr

ARMBAND, platina/18K vitguld/14K vitguld, 5 briljanter ca 0,57 carat totalt, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,46 carat totalt, ca W(H)/VS-SI, säkerhetskedja, längd 21 cm, vikt 18,4 gram.

HÄNGE, 14K guld/silver, lapis lazuli-kula ca 16,5 mm, rosenstenar, höjd 45 mm, vikt 9,7 g, lapis lazulikula med lagad skada.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, ca 16K vitguld, 30 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift/clips, höjd 3,5 cm, vikt 9,7 g.

7 100 kr

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 7,3 g, ena mittstenen med nagg på kuletten.

9 900 kr

Utrop: 11 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,76 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 5,0 g, en diamant är skadad och några har nagg.

Utrop: 11 000 kr

SKÅL, silver, invändigt förgylld, hamrad yta, glasinsats, Tyskland 1900-tal, höjd 11 cm, diameter 20 cm, silvervikt 535,5 g, glas med minimala nagg.

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(F)/VVS2, Kaplans Safir, Stockholm 2016, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 17 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca TW/VVS, Kaplans Safir, Stockholm 2017, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 5 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med ovala smaragder 0,75 ctv, 6 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, TW/VS, stift, höjd 14 mm, vikt 2,7 g.

3 400 kr

Utrop: 3 400 kr

ARMBAND, 18K guld, grön jade i form av ringar, öppningsbart, längd 19,5 cm, vikt 28,6 g.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor, ca 14,5 mm, stift, vikt 9 g.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld med prinsesslipad diamant ca 0,73 ct, ca TW(F)/ VVS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 24 000 kr