1 - 20 av 522
123...27 Gå till

Klubbauktion | Julklapps – Lördag 12 december

Aktuell budnivå

EFVA ATTLING, ring, Bend Over Ring, 18K vitguld, onyx, 16 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Stockholm 2013, stl 17,25 mm, etui, ytterask.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, onyxcamé, diameter 23,5 mm, vikt 22 g, fin spricka i camén.

Inga bud

Utrop: 9 500 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade droppformade pärlor ca 10,5 mm, Jarl Sandin, krokar, vikt 3,1 g.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

Lägg bud

RING, 18K svartrodinerat vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/SI-P, svarta briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, stl 16,5 mm, vikt 11,6 g, en diamant har nagg.

Inga bud

Utrop: 8 800 kr

Lägg bud

HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W(H)/VS2, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1959, längd 45 cm, vikt 44,3 g. (d).

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1969, längd 20 cm, vikt 18,5 g. (d)

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, diameter 14 mm, vikt 4,0 g.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

Lägg bud

CHOPARD, hänge, 18K guld, elefant, 4 briljantslipade diamanter, nr 9105834, mått 3,5 x 2,6 cm, vikt 23,5 g.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

BVLGARI, hänge, 18K guld, Puffed heart pendant, mått 5,0 x 4,0 cm, vikt 22,3 g, skinnband med lås i vitmetall, ask.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ljusgrå, barocka, ca 8 mm, lås i 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 41 cm, vikt 40,6 g.

Inga bud

Utrop: 4 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld/vitguld, ovalslipad rubin ca 1,10 ct, 18 rund- och carréslipade rubiner ca 1,20 ctv, 80 briljant- och carréslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 42 cm, vikt 50,0 g, några diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, delvis rodinerad, ovalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VVS, 48 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS, 6 rubiner ca 0,70 ctv, Gunnar Fahlström, stl 17,5 mm, vikt 8,4 g, rubinerna har slitna fasettkanter.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

Smycken Pärlhänge

HÄNGE, 18K vitguld, Tahitpärla, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr/VS, höjd 21 mm, vikt 3,3 g.

Inga bud

Utrop: 4 600 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, Silvergöken - silversmide, Stockholm, stift/clips, höjd 18 mm, vikt 7,7 g.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

HÄNGE, 18K viguld, vit opal, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW(VS, höjd 30 mm, vikt 2,9 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

Lägg bud

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, Tahitipärlor ca 9,6 mm, stift, vikt 3,9 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 14 mm, vikt 4,8 g, ett par diamanter med nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 5 000 kr

Lägg bud

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/guld, hjärtslipad diamant ca 0,50 ct, ca Fancy Light Yellow/VS1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca gula/SI-P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 38,5/41/43,5/46,5 cm, vikt 4,0 g, några av de små gula diamanterna har nagg.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

BVLGARI, örhängen, Parentesi, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, clips, höjd 18 mm, vikt 20,9 g.

Inga bud

Utrop: 15 400 kr

Lägg bud