1 - 20 av 528
123...27 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2020

Klubbad för

EFVA ATTLING, ring, Bend Over Ring, 18K vitguld, onyx, 16 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Stockholm 2013, stl 17,25 mm, etui, ytterask.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, onyxcamé, diameter 23,5 mm, vikt 22 g, fin spricka i camén.

Utrop: 9 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade droppformade pärlor ca 10,5 mm, Jarl Sandin, krokar, vikt 3,1 g.

3 300 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K svartrodinerat vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/SI-P, svarta briljantslipade diamanter ca 1,63 ctv, stl 16,5 mm, vikt 11,6 g, en diamant har nagg.

Utrop: 8 800 kr

HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W(H)/VS2, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g.

15 200 kr

Utrop: 12 600 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1959, längd 45 cm, vikt 44,3 g. (d).

11 000 kr

Utrop: 8 000 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerat, Lund 1969, längd 20 cm, vikt 18,5 g. (d)

6 600 kr

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, diameter 14 mm, vikt 4,0 g.

3 200 kr

Utrop: 2 900 kr

CHOPARD, hänge, 18K guld, elefant, 4 briljantslipade diamanter, nr 9105834, mått 3,5 x 2,6 cm, vikt 23,5 g.

28 000 kr

Utrop: 17 000 kr

BVLGARI, hänge, 18K guld, Puffed heart pendant, mått 5,0 x 4,0 cm, vikt 22,3 g, skinnband med lås i vitmetall, ask.

16 200 kr

Utrop: 15 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ljusgrå, barocka, ca 8 mm, lås i 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 41 cm, vikt 40,6 g.

4 200 kr

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, ovalslipad rubin ca 1,10 ct, 18 rund- och carréslipade rubiner ca 1,20 ctv, 80 briljant- och carréslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 42 cm, vikt 50,0 g, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K guld, delvis rodinerad, ovalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VVS, 48 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCr/VS, 6 rubiner ca 0,70 ctv, Gunnar Fahlström, stl 17,5 mm, vikt 8,4 g, rubinerna har slitna fasettkanter.

Utrop: 17 000 kr

Smycken Pärlhänge

HÄNGE, 18K vitguld, Tahitpärla, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr/VS, höjd 21 mm, vikt 3,3 g.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, Silvergöken - silversmide, Stockholm, stift/clips, höjd 18 mm, vikt 7,7 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE, 18K viguld, vit opal, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW(VS, höjd 30 mm, vikt 2,9 g.

3 900 kr

Utrop: 4 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, Tahitipärlor ca 9,6 mm, stift, vikt 3,9 g.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 14 mm, vikt 4,8 g, ett par diamanter med nagg och skador.

Utrop: 5 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld/guld, hjärtslipad diamant ca 0,50 ct, ca Fancy Light Yellow/VS1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca gula/SI-P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 38,5/41/43,5/46,5 cm, vikt 4,0 g, några av de små gula diamanterna har nagg.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

BVLGARI, örhängen, Parentesi, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, clips, höjd 18 mm, vikt 20,9 g.

18 400 kr

Utrop: 15 400 kr