1 - 20 av 98
123...5 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 22 maj

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss), Chronometer, s.k. "Swiss Only Dial", Ref nr. 16700, Serie nr. A757892, Cal 3175, Verk nr. 3 8290030, Boett nr. 16700, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-U9/502 B, cert, december 1999, box, ytterkartong.

96 000 kr

Utrop: 70 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, Cal 335 SC, Serie nr. 1427815, Ref nr. 3800/001, Boett nr. 2861081, herrur, 37 x 39 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, utbytta visare, integrerad originallänk (utbytt), viklås, cert, maj 1990, box (skadad), ytterkartong.

OMEGA, Speedmaster, Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 861, Serie nr. 26558880, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-68 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 18/2 1969, levererad till Sverige, box.

52 000 kr

Utrop: 32 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300 m), Chronometer, s.k. "Hulk", Ref nr. 116610LV, Serie nr. 7GL44167, Cal 3135, Verk nr. 623262T6, Boett nr. 2360, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, grön keramisk ring (Cerachrom), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97200-654/3TS+H2C, cert, april 2020, box, ytterkartong.

165 000 kr

Utrop: 115 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, s.k. "Black Gilt Dial", Cal Valjoux 72, Verk nr. 452786, Serie nr. 916577, Ref nr. 2447, Boett nr. 916577, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverad urtavla/visare, boett signerad "Ed Heuer Co", läderband, ca 1944.

25 500 kr

Utrop: 22 000 kr

BREITLING, kronograf, "Base 1000", s.k. "Fancy Lugs", Cal Venus 175, Serie nr. 545943, Ref nr. 779, herrur, 36,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad ställmekanism, fasta bandstift (lagade), länk i 18K guld (ej original), längd 178-181 mm, totalvikt 70,2 gram, ca 1950.

24 000 kr

Utrop: 26 000 kr

JAEGER-LE COULTRE, herrur, 33 mm, s.k."Fancy Lugs", Cal P480/C, Serie nr. 872907, Boett nr. 599510 A, 18K rosa guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1952.

16 200 kr

Utrop: 10 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona (T Swiss Made T), Chronometer, "Inverted 6", Ref nr. 16528, Serie nr. S639686, Cal 4030, Verk nr. 82933, Boett nr. 16500, kronograf, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78398-T5/103, totalvikt 164,8 gram, cert, augusti 1994, box, ytterkartong.

295 000 kr

Utrop: 220 000 kr

OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 551, Serie nr. 20641460, Ref nr. BA 167.0005, Boett nr. 167.005-6, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, gravyr, läderband, ca 1963.

23 500 kr

Utrop: 16 000 kr

BREITLING, Long Playing (T Swiss Made T), "Kronometer Stockholm", Cal Valjoux 7736, Serie nr. 1430265, Ref nr. 815, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), innerboett, gravyr "Tillhör Televerket 76009", läderband, ca 1973.

31 500 kr

Utrop: 19 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, Cal 335 SC, Serie nr. 1932571, Ref nr. 3800/1, Boett nr. 2959763, herrur, 37 x 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytta visare (Luminova), integrerad originallänk, viklås, "Extract from the Archives", såld 9 augusti 1994.

300 000 kr

Utrop: 190 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16710, Serie nr. N292373, Cal 3185, Verk nr. 6671687, Boett nr. 16710, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-T2/501 B, ca 1992.

82 000 kr

Utrop: 67 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, s.k. "Spider Dial", Cal E 23, Serie nr. 1700361, Ref nr. 3954/1, Boett nr. 2900646, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, längd 190-195 mm, totalvikt 100,1 gram, ca 1992.

35 000 kr

Utrop: 37 000 kr

OMEGA, Speedmaster, Professional (T Swiss Made T), "Tachymetre", s.k. "Ultraman", Cal 321, Serie nr. 26079340, Ref nr. ST 145.012, Boett nr. 145.012-67 SP (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1039-2.68/516, "Extract from the Archives", tillverkad 2/7 1968, levererad till USA.

205 000 kr

Utrop: 200 000 kr

Klockor Girard-Perregaux

GIRARD-PERREGAUX, kronograf, herrur, 34 mm, Cal Valjoux 72 (GXM), Boett nr. 170039, stål, manuell, plexiglas, Corduraband, ca 1950, box.

14 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ROLEX, Precision, Ref nr. 8209, Serie nr. 667933, Cal 193, Boett nr. 12 53, damur, 16 mm, 18K guld, manuell, safirglas (repor), formverk, integrerad originallänk (säkerhetskedja eftermonterad), Ref nr. 3.61, längd 162-180 mm, totalvikt 65,3 gram, ca 1961.

24 500 kr

Utrop: 22 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 27-AM 400, Serie nr. 734973, Ref nr. 3420, Boett nr. 433392, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, läderband, ca 1967.

47 000 kr

Utrop: 42 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Date, Automatic-Chrono Time (T Swiss Made T), Cal ETA 7750, Serie nr. B887797, Ref nr. 79270, Boett nr. 79260, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, originallänk, viklås, Ref nr. 78400-V9/605, cert, december 1997, box.

37 500 kr

Utrop: 22 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, "Lapis Lazuli Dial", Ref nr. 16618, Serie nr. X593733, Cal 3135, Verk nr. 6319190, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, urtavla i Lapis Lazuli, Fliplocklänk (stift), viklås, Ref nr. 92908-R6/46 B, totalvikt 169,7 gram, ca 1993.

600 000 kr

Utrop: 620 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, "Bundeswehr", "3H/T", kronograf (Flyback), herrur, 43 mm, Cal Valjoux 230 (MN), Serie nr. 8604, Ref nr. 1550 SG, stål, manuell, plexiglas, omluminerad timvisare, gravyr (B W 6645-12-146-5081), boett signerad "Heuer Leonidas SA", Zulu-band (tyg), ca 1970.

26 500 kr

Utrop: 26 000 kr