1 - 20 av 360
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 13,1 g, några briljanter med nagg på kuletten.

49 000 kr

Utrop: 50 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 2,0 g.

3 700 kr

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, huggies, höjd 14 mm, vikt 2,2 g.

5 100 kr

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljanter ca 0,68 ctv, ca W(H)/VS-SI, stift, vikt 3,1 g.

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K guld, ovalslipad behandlad rubin ca 2,05 ct, rubiner ca 0,58 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, originaletui.

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 9,22 ctv, rosa och gula safirer ca 0,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa-Ca-P, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g, safien har nagg och inneslutningar som når ytan, rosa safiren med nagg, originaletui.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, droppslipade ametister ca 4,0 ctv, 2 behandlade gula briljanter 0,12 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, Mandelstam, stift, höjd 44 mm, vikt 10,9 g, originaletui.

Utrop: 8 000 kr

PÄRLCOLLIER, lås i 14K vitguld, odlade pärlor, oval/rundslipad safir ca 3,90 ct, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/SI-P, 2-radig, pärlor ca 8 mm, längd 42,5 cm, vikt 76,7 g.

11 000 kr

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtslipade behandlade rubiner 0,74 ctv, vikt 1,2 g, stift.

3 100 kr

Utrop: 3 200 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, Mema, Lidköping 1962, 20 x 9 mm, vikt 7,2 g.

2 900 kr

Utrop: 3 200 kr

KEDJA, 18K guld, pansarlänk, längd 42 cm, vikt 54,4 g.

19 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, längd 19 cm, vikt 66,2 g.

24 500 kr

Utrop: 25 000 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 20 st briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W/VS, vikt 3,6 g.

5 900 kr

Utrop: 6 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 4,86 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18 cm vikt 9,6 g, några diamanter med inneslutning som når ytan samt napp på kulett.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 3 500 kr

KAFFEKANNA, silver, nyrokoko, bukigt liv, handtag med detaljer i elfenben, ornament med ekollon och ekblad, Gustaf Theodor Folcker, Stockholm 1856, lock med knopp i form av örn, höjd 28 cm, bredd 27 cm, vikt 1005,6 g, del av elfenben ersatt, mindre bucklor.

Utrop: 5 600 kr

MJÖLK- GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, godronnerad, blom- och bladornament, möjligen Gustaf Folcker, Stockholm 1856, höjd 14,5 cm, bredd 13 cm, vikt 172,6 g, mindre buckla.

Utrop: 2 000 kr

KEDJA, 18K guld, ankarlänk, längd 70 cm, vikt 17,6 g.

Utrop: 7 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 9,6 g.

Utrop: 8 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, höjd 20 mm, clips, vikt 10,8 g.

Utrop: 5 000 kr