21 - 40 av 360
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj

Klubbad för

BESTICKSERVIS, silver, 72 delar, modell Prins Albert, 2 matknivar, 10 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 4 bordsskedar, 2 fiskgafflar, 2 fiskknivar, 10 smörgåsgafflar, 10 smörgåsknivar, 11 efterrättsskedar, 12 teskedar, såssked, GAB, Stockholm 1962-1972, totalvikt 3026,1 g, schatull.

Utrop: 12 000 kr

Smycken Kedja

KEDJA, 18K guld/vitguld, cordellänk, längd 60 cm, vikt 47,7 g.

18 000 kr

Utrop: 19 000 kr

ARMBAND, 18K guld, ärtlänk, längd 20 cm, vikt 12,5 g, säkerhetskedja, någon buckla.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

CARMOSÈRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 1,04 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Falköping 1969, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg, en diamant skadad, några diamanter rör sig i fattning.

Utrop: 8 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, rokokostil, Tyskland, höjd 22,5 cm, fyllda bottnar, totalvikt 1007,7g.

Utrop: 2 200 kr

ÖRHÄNGEN, 20K guld, 2 ovalslipade gröna safirer totalt ca 5,50 ct, vikt 4,1 g, stift.

5 800 kr

Utrop: 5 700 kr

KANNA, silver, invändigt förgylld, empire, lejonmaskaroner, Johan Petter Grönvall, Stockholm 1816, höjd 12 cm, längd 11 cm, vikt 159,0 g, lagning, något skev.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

BÄGARE, silver, delvis förgylld, vågbandsbård, Olof Löfvander d y, Luleå 1802, höjd 18 cm, diameter 14,2 cm, vikt 342,0 g, monogram/gravyr, skev fotring.

3 500 kr

Utrop: 2 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir enligt gravyr 1,30 ct, 10 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,90 ctv ca W/VS, stl 16,75 mm, svensk importstämpel, vikt 6,4 g.

6 400 kr

Utrop: 6 900 kr

ARMBAND, 18K vitg., 13 briljanter ca 2,25 ctv ca TW-W/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 18,1 g. ARMBAND, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv ca TW-TCr/VVS-SI, längd 16,5 cm, vikt 18,1 g, enligt gravyr så finns det en sten 0,74 ct TW/SI, två stenar 0,42 ct styck TCr/VVS samt 2 stenar 0,24 ct styck TCr/VS.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct, ca W/VS, H. Jonssons Guldsmedsverkstad Eft, Stockholm 1976, stl 18 mm, vikt 3,6 g, storleksändrad.

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K guld, X-länk med stav, längd 19,5 cm, vikt 53,2 g.

Utrop: 23 000 kr

W.A. BOLINS, ring, 18K vitguld, safirer, 8 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g, mindre skada på en safir, sliten sargfattning.

Utrop: 3 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, 20 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 2,1 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,56 ctv, briljanter ca 0,51 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 3,3 g.

7 600 kr

Utrop: 6 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljanter ca 0,98 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, höjd ca 2 cm, huggies, vikt 3,8 g.

9 400 kr

Utrop: 8 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,41 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI1, stift, vikt 1,8 g.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 7 mm, stift, vikt 2,2 g.

Utrop: 10 400 kr

CARMOSÈRING, 18K vitguld, smaragd 2,70 ct, 14 briljantslipade diamanter 0,95 ctv, ca TW/VVS-VS, Göteborg 1973, stl 18,75 mm, vikt 8,1 g, smaragden har nagg och mindre skador på fasettkanterna, en diamant har mindre skada.

18 200 kr

Utrop: 13 000 kr

2 RINGAR, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct ca Cr/SI, 54 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 10 000 kr