21 - 40 av 299
123...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2021

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 7,9 g, en diamant trasig, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 25 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca TW/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 8,9 g.

37 000 kr

Utrop: 40 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/VS, höjd 38 mm, venezialänk 42 cm, vikt 7,9 g.

Utrop: 6 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,63 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 7,4 g, ett fåtal diamanter med nagg, länkning något sämre utförd vid två ställen.

Utrop: 19 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, ca 1,57 ctv, ca TW-Ca(G-M)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 6,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.

13 400 kr

Utrop: 15 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,26 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, 17,5 cm, vikt 6,9 g, ett fåtal diamanter med nagg.

16 200 kr

Utrop: 18 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, ca TW-Ca(G-M)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 6,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.

12 600 kr

Utrop: 13 400 kr

RING, 18K rodierat guld, safirer, 21 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 3 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,23 ctv, ca TCr-Ca(I-M)/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,8 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 25 000 kr

MATSILVER, Chippendale, bordsbestick, 61 delar, kaffeskedar, dessertskedar, 2 smörknivar, 10 st dessertskedar, 13 st bordsgafflar i övrigt 12 av varje.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 akvamariner, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H) /SI-P, vikt 3,6 g, en akvamarin med nagg, undermåliga fattningar.

Utrop: 5 000 kr

UPPLÄGGNINGSBESTICK, för fisk, silver, längd 23,5-31,6 cm, vikt 200,0 g, monogram, formpassat etui.

1 100 kr

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 2,3 g.

Utrop: 9 200 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,49 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 5,2 g, mittstenen med litet nagg på rondisten, storleksändrad.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

GUSTAF DAHLGREN, brosch, 18K guld, halvpärlor, mörkblå emalj, Malmö 1873, höjd 10,0 cm, vikt 15,1 g, etui, emaljskada och bucklor.

Utrop: 6 800 kr

BESTICKSERVIS, silver, 50 delar, Modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, GAB, Stockholm 1965-1984, totalvikt 1967,9 g, i lindor.

6 700 kr

Utrop: 7 200 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 16,8 g, 2 diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 7 700 kr

BROSCH, 18K vitguld, 11 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, halvmåne, Juvel Ateljén Malina, Göteborg 1962, höjd 22 mm, 2,8 g.

3 100 kr

Utrop: 3 300 kr

BESTICKSERVIS, silver, 81 delar, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 7 smörgåsgafflar, 8 smörgåsknivar, 12 efterrättsskedar, 8 kaffeskedar, 3 smörknivar, potatissked, såsslev, 4 plockgafflar, osthyvel, GAB, totalvikt 3005,5 g, i lindor.

10 200 kr

Utrop: 10 600 kr

RING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 1,95-2,00 ct, ca TW(G)/VS1, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca River-W(E-H)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 190 000 kr