361 - 380 av 384
1...181920 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021

Klubbad för

DIAMANT, briljantslipad, 1,02 ct, TW(G)/IF, HRD certifikat 01539 från 1977, förseglad.

Utrop: 61 000 kr

C F CARLMAN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, Stckholm 1973, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, nagg på kuletten.

Utrop: 6 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasettslipad rökkvarts, 74 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS, höjd 36 mm, stift, vikt 13,2 g, nagg på rökkvartsen.

Utrop: 14 000 kr

HÄNGE, 14K vitguld, jade (troligen behandlad), 16 briljanter ca 0,34 ctv, ca W(H)/VS, längd 2 cm, vikt 1,8 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18k vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 3,50 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 6,6 g, mindre nagg på akvamarinen.

Utrop: 9 500 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin ca 2,70 ct, peridot ca 1,25 ct, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 6 200 kr

ARMRING, 18K vitguld, 254 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, Franska stämplar, 6x5 cm, vikt 38,9 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 48 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, behandlade rubiner ca 3,73 ctv, längd 18 cm, vikt 9,3 g, några rubiner med nagg.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin ca 4,40 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCa/ VS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, enstaka diamanter med nagg, akvamarin med små nagg.

10 200 kr

Utrop: 11 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 40 cm, vikt 5,6 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 12 200 kr

RING, 18K vitguld, safir, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17 mm, vikt 5,0 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 11 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,80 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-W/VS, höjd 18 mm, kedja 40 cm, vikt 3,4 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.

7 400 kr

Utrop: 8 500 kr

ARMBAND, 18K roséguld, odlade pärlor, sötvattenspärlor, kvarts, längd16,5 cm, vikt 14,4 g.

2 900 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 2,72 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g, akvamarin med små nagg.

6 200 kr

Utrop: 7 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer ca 0,80 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 4 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, navetteslipad akvamairin ca 2,48 ct, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, ca TW/SI, höjd 19 mm, kedja 44 cm,vikt 1,9 g.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K guld, delvis rodinerat, cabochonslipad smaragd ca 1,48 ctv, briljant - och droppslipade diamanter ca 0,70 ctv, gula samt ca TCa-Ca/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 10 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, tsavoriter ca 0,80 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g, enstaka tsavoriter med nagg.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K guld, flerfärgade safirer, delvis behandlade, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca Ca-LY/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, enstaka sten med nagg.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr