141 - 160 av 239
1...789...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021

Klubbad för

VAN CLEEF & ARPELS, collier, Alhambra, 18K guld, turkoser, 20 motiv, längd 83 cm, vikt 42,2 g, originaletui.

Utrop: 270 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, armband, Alhambra, 18K guld, 5 motiv, ref. nr. VCARP3JK00, certifikat, längd 19,5 cm, vikt 13,1 g, originaletui.

35 500 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 2,02 ct, ca Cr(J)/VS1, 36 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, litet nagg på mittstenens kulett, en mindre diamant med skada.

Utrop: 90 000 kr

BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 0,82 ct, TCr(I)/P, 186 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, mått 46x29 mm, vikt 18,3 g, några svaga fattningar, mittstenen har små skador och nagg vid rondisten i anslutning till inneslutning som når ytan, flera sidostenar har nagg och skador.

17 200 kr

Utrop: 17 000 kr

ARMRING, 14K guld/silver, målat miniatyrporträtt i ram med krona, rubiner, gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, 57x48 mm, vikt 23 g, säkerhetskedja, glaset med nagg.

15 400 kr

Utrop: 13 800 kr

ATELIER AJOUR, pärlcollier, 2-radigt, odlade pärlor ca 8-8,5 mm, ovalslipad safir ca 2,20 ct, briljant- och navetteslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VVS-VS, Stockholm 1988, längd 40,5 cm, vikt 78,5 g, låset med gravyr.

GUNNAR FAHLSTRÖM, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, TW(F)/VS2, GIA certifikat 2151671225, Stockholm 2013, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g, natural vid rondisten, originaletui.

Utrop: 66 000 kr

GUNNAR FAHLSTRÖM, alliansring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS, Stockholm 2013, stl 16,25 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 17 000 kr

CARTIER, collier, Perruque, 18K guld, ref. nr 01-825679, längd 34 cm, vikt 97,9 g, certifikat, originaletui.

Utrop: 90 000 kr

CARTIER, ring, Perruque, 18K guld, stl 17 mm, ref. nr. J3365, vikt 43,1 g, slitage på ringskenan, originalpåse,

Utrop: 50 000 kr

CARTIER, armband, Santos de Cartier bracelet, 18K vitguld, ref. nr. GS7841, längd 19,5 cm, vikt 20,5 g, originaletui.

22 000 kr

Utrop: 14 000 kr

DE GRISOGONO, ring, Contrario, 18K vitguld, stl 17,5 mm, vikt 25,5 g.

Utrop: 18 000 kr

DE GRISOGONO, collier, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 17,3 mm, off round, trilliantslipad diamant ca 3,20 ct, ca River(E)/SI1, svarta diamanter ca 2,40 ctv, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, odlade pärlor ca 5,6 mm, längd 41 cm, vikt 37,6 g, svarta diamanter med nagg och skador.

Utrop: 280 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 13,0 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 1,30 ct ca W-Ca/SI-P, höjd 50 mm, vikt 11,1 g, stift.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 2,14 ctv, ca TW(F)/VS1-SI1, vikt 2,0 g, stift, naturaler på rondisten.

110 000 kr

Utrop: 120 000 kr

GUCCI, ring, Icon Star Thin,18K guld, rosa safirer, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, originaletui.

7 100 kr

Utrop: 6 900 kr

FRED, örhängen, Baie des Anges, 18K guld, rosa opaler, 78 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, ref. nr. 1250483, längd 45 mm, stift, vikt 7,3 g, originalask samt ytterkartong.

Utrop: 16 000 kr

SANDBERG, hänge med kedja, 18K guld, månsten, rosa safirer, hängets höjd 35 mm, kedja 48 cm, vikt 40,6 g, safirer med små nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 25 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, Lambert Fréres & Compagnie, Paris 1900-talets mitt, mått 70x55 mm, vikt 23,4 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE, 18K guld, pärla ca 8 mm, smaragder, rubiner, antikslipade diamanter ca 2,00 ctv, antik, Fransk kontrollstämpel, höjd 37 mm, vikt 10 g, omgjord, tennlödningar, enstaka stenar med skador och nagg.

12 000 kr

Utrop: 11 000 kr