161 - 180 av 239
1...8910...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021

Klubbad för

TIFFANY & CO, 14K guld, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, 19x14 mm, vikt 12,1 g.

8 100 kr

Utrop: 4 000 kr

COLLIER, 18K vitguld/guld, granater, odlade pärlor, onyxcamé, rosenslipade diamanter, Guldsmed A Hagman, Mölndal 1986, längd 52 cm, vikt 78 g, en diamant saknas, etui.

16 200 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K guld/platina, syntetiska safirer, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/P1, rosenslipade diamanter, Frankrike ca 1920-tal, stl 17 mm, vikt 3,6 g, en safir saknas.

13 000 kr

Utrop: 7 900 kr

ARMBAND, platina, kuddslipad obehandlad safir ca 2,40 ct, Swedish Gem Lab report GR00679-14010, antik- gammal- och äldre åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, Franska stämplar, Art Deco, 1920/30-tal, längd 16 cm, vikt 9,4 g, några diamanter har nagg och skador, extra länkar medföljer.

77 000 kr

Utrop: 55 000 kr

SYSKONRING, platina, äldre briljantslipade diamanter ca 4,25 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS1-VS2, troligen Karl Anderson, Stockholm 1948, stl 14,75 mm, vikt 6,3 g, ena diamanten har stort bord och låg krona samt nagg vid rondisten, den andra har små naturaler och nagg vid rondisten i anslutning till inneslutning.

255 000 kr

Utrop: 146 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, collier, 18K vitguld, 126 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, River-TW/IF-VVS, ref. nr. BL36507, längd 37,5-41,5 cm, vikt 8 g, originaletui.

53 000 kr

Utrop: 58 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, armband, Sweet Alhambra, 18K vitguld, turkos, ref. nr. JE011503, längd 16-17,5 cm, vikt 2 g, originaletui.

10 400 kr

Utrop: 9 900 kr

VAN CLEEF & ARPELS, collier, Vintage Alhambra, 18K vitguld, pärlemor, ref. nr. JE064284, längd 37,5-42 cm, vikt 5,4 g, certifikat, originaletui.

18 400 kr

Utrop: 13 200 kr

BVLGARI, collier, Chandra, 18K guld, porslin, sent 1900-tal, längd 44 cm, vikt 174,6 g, originalpåse.

27 500 kr

Utrop: 30 000 kr

BVLGARI, örhängen, Chandra, 18K guld, porslin, rosa turmaliner, sent 1900-tal, höjd 41 mm, vikt 36,1 g, clips.

12 000 kr

Utrop: 13 200 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, franska stämplar, bredd 26 mm, justerbar längd 15-19 cm, vikt 83,9 g.

33 000 kr

Utrop: 37 000 kr

ARMBAND, 18K guld, turkoser ca 12,0-12,8 mm, franska stämplar, längd 21 cm, vikt 41,0 g.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

TIFFANY & CO, örhängen, Atlas, 18K guld, höjd 14,4 mm, vikt 10,9 g, stift, påse.

10 200 kr

Utrop: 10 000 kr

DAMIANI, collier, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca TW-W/VS, längd 41-50 cm, vikt 9,3 g, originaletui samt ytterkartong.

Utrop: 22 000 kr

PASQUALE BRUNI, örhängen, Star Stella, 18K vitguld, bruna samt vita briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, höjd 21 mm, vikt 18,6 g, stift/clips, går att användas som clips, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 20 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 19 cm, vikt 31,4 g.

Utrop: 20 000 kr

SMYCKESET, collier, ring och örhängen, 18K guld, cabochonslipade rubiner ca 8,00 ctv, 474 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 2003, örhängets höjd 28 mm, collierets längd 45 cm, stl 17,5 mm, vikt 76,8 g, clips.

Utrop: 55 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 5,5-8 mm, doserat, lås i 18K tvåfärgat guld, ovalslipad ametist ca 7,00 ct, låset är stämplat Giron & Löngren, Stockholm 1823, längd 39 cm, vikt 78,9 g.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

BROSCH, silver/14K guld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, antik, Ryssland, St. Petersburg, omkring 1900, höjd 51 mm, vikt 9,0 g, limmrester, flera diamanter med skador och nagg.

Utrop: 13 800 kr

ARMBAND, silver/14K guld, antik- och rosenslipade diamanter ca 3,50 ctv, antik, franska kontrollstämplar, bredd 18 mm, längd 18 cm, vikt 41,3 g, flera diamanter har nagg och skador, senare säkerhetskedja i 18K vitguld.

17 200 kr

Utrop: 10 000 kr