181 - 200 av 235
1...9101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022

Klubbad för

PUDERDOSA, förgyllt silver, figurscen i emalj, troligen Italien, 1900-talets första hälft, 10x8 cm, vikt 136,9 g.

3 200 kr

Utrop: 2 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, koraller, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, 1900-talets mitt, diameter 22 mm, vikt 19,3 g, clips.

8 400 kr

Utrop: 9 500 kr

COLLIER, 18K guld/platina, rosa topaser ca 100,00 ctv, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, möjligen Estland, tidigt 1900-tal, längd 42 cm, vikt 54,1 g, topaserna har små repor och nagg, enstaka diamanter har små skador.

285 000 kr

Utrop: 55 000 kr

BROSCH, 18K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca River-TW/VVS-SI, längd 70 mm, vikt 6,4 g, omarbetad.

16 400 kr

Utrop: 11 000 kr

GEORG JENSEN, uppläggningssked, Konge, silver, Danmark 1945-1951, längd 24,3 cm, vikt 122,7 g.

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1941, höjd 32 mm, stavlänk 58,5 cm, vikt 45,5 g, minimala nagg på bergkristallen. (d)

24 000 kr

Utrop: 14 000 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, bergkristall, signerade, Lund 1947, 8,5x8,5 mm, vikt 5,0 g, skruvmekanism, bergkristaller med små nagg. (d)

4 300 kr

Utrop: 3 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, dekor av eklöv, buttonformad, möjligen naturlig sötvattenspärla 9,6 mm, signerad, Lund 1947, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, originaletui. (d)

10 200 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, platina, 1 antikslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/P1, 2 antikslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI1, 4 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, antik, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g, storleksändrad, mittstenen har inneslutningar som når ytan, en av de stora sidostenarna har liten skada på kronan, de små diamanterna har nagg och skador.

29 500 kr

Utrop: 15 600 kr

POMELLATO, ring, Nudo, 18K vitguld/roséguld, topas, briljantslipade diamanter 0,73 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,9 g, topasen har nagg.

35 500 kr

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCr(I)/VS1, 4 trapetslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, mittstenen har liten kulettfasett och litet nagg vid bordet och rondisten.

Utrop: 110 000 kr

SOPHIE GYLLENHAMMAR, hänge med kedja, 18K vitguld, 139 briljantslipade diamanter, ca 1,39 ctv, ca TW-W/VS, diameter 10 mm, längd 39/41/44 cm, vikt 5,1 g.

12 000 kr

Utrop: 13 000 kr

SOPHIE GYLLENHAMMAR, örhängen, 18K vitguld, 124 briljantslipade diamanter, ca 1,24 ctv, ca TW-W/VS, diameter 7,4 mm, vikt 3,3 g, stift.

8 700 kr

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉRING, 14K guld/silver, ovalslipad rubin ca 0,65 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-Cr/SI-P, antik, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, rubinen har mindre nagg och något slitna fasettkanter, slitna klor, diamanter med nagg och mindre skador.

16 200 kr

Utrop: 10 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, 2 blå safirer, pärlemor, antika, Österrike, Wien, omkring 1900, vikt 11,6 g.

5 700 kr

Utrop: 5 000 kr

C. F. CARLMAN, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1949, höjd 10 cm, vikt 301,9 g, monogram.

Utrop: 1 800 kr

OLOF ABEL FERNQVIST, dosa, silver, Sundsvall 1856, diameter 74 mm, höjd 34 mm, vikt 113,1 g.

Utrop: 4 500 kr

JACOB ENGELBERTH TORSK, strösockerskål, silver, hänklar, på fot, Stockholm 1907, höjd 18 cm, vikt 522,4 g.

Utrop: 3 600 kr

PÄRLCOLLIER, 5-rader, troligen blandade orientaliska och odlade pärlor, ca 3,0-3,5 mm, lås i 18K guld och silver med rosenslipade diamanter, antik, längd 36 cm, vikt 36,0 g, några diamanter har nagg och små skador, etui.

35 500 kr

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad granat ca 30,00 ct, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/VVS2, längd 40 cm, vikt 13,6 g.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr