201 - 220 av 235
1...101112 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022

Klubbad för

CHOPARD, hänge med kedja, Happy Diamonds Heart, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, serienr. 2244382, ref. nr. 79/4911/0-20, höjd 38 mm, kedja 43 cm, vikt 21,5 g, certifikat, originaletui.

Utrop: 45 000 kr

CARTIER, ring, Trinity Classic, 18K vitguld/roséguld/guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, serienr. NP0483, stl 54 (17,25 mm), vikt 15,2 g.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

LAPPONIA, ring, Petrified Lake, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 1970, stl ca 17,25 mm, vikt 18,6 g.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

LAPPONIA, collier, Space Apple, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 1978, höjd 52 mm, längd 74 cm, vikt 38,3 g.

4 500 kr

Utrop: 4 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 134 briljantslipade diamanter ca 11,71 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 32,7 g, några diamanter med mindre nagg på kuletten.

Utrop: 130 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 10,99 ctv, ca TW-TCa/SI, längd 18,5 cm, vikt 17,3 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 130 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,74 ctv, ca TCr-TCa(I-L)/SI2-P2, Rubinen Juvelatelje, Göteborg 1981, stl 19,5 mm, vikt 5,6 g, diamanterna har nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 77 000 kr

RING, 14K vitguld, svart opal 9,5x8,3 mm, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g, sprickor i några lödningar, små repor på opalen.

11 800 kr

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade ametister ca 30,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 46 mm, vikt 17,9 g, stift.

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, ovalslipad diamant ca 2,20 ct, ca TW(F)/SI2, längd 40,5/43/45,5 cm, vikt 3,8 g.

Utrop: 150 000 kr

PÄRLCOLLIER, blandat orientaliska och odlade pärlor ca 2,6-5,0 mm, GCS certifikat 5782-1654, lås i 14K guld samt 18K guld/vitguld med gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 74 cm, vikt 19,2 g, några pärlor har sprickbildning, enstaka diamanter har nagg.

20 000 kr

Utrop: 15 000 kr

DULONG, örhängen, Kharisma, 18K guld,10 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, 2 st påhängen, Globe, 18K guld, odlade Tahitipärlor ca 10,5 mm, höjd 44 mm, vikt 9 g, stift, en snurrebuss ej original, originaletui.

25 500 kr

Utrop: 20 000 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Dew drops, 18K guld, månsten, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, höjd 24 mm, vikt 8,8 g, originaletui.

16 400 kr

Utrop: 10 000 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv,TW/VS, Pendant drops, 18K vitguld, rosenkvarts, höjd 51 mm, vikt 8,2 g, krokar, originaletui.

Utrop: 20 000 kr

COLLIER, 18K guld/silver, odlade South Sea och Tahitipärlor ca 14,2-14,8 mm, gula, grå och svarta diamanter, längd 115 cm, vikt 52,2 g, diamanter med nagg och skador.

12 400 kr

Utrop: 13 800 kr

COLLIER, 18K guld/silver, odlade South Seapärlor ca 11,4-11,8 mm, grå, bruna och svarta diamanter, längd 106 cm, vikt 19,7 g, diamanter med nagg och skador.

Utrop: 6 900 kr

C. G. HALLBERG, fotoram, silver, glas, Stockholm 1916, 23x18 cm, vikt 486,4 g.

3 400 kr

Utrop: 2 000 kr

KARAFF, silver, etsat glas, Tyskland, 1900-talets början, höjd 24 cm.

Utrop: 2 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 20,00 ct, 36 äldre briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 9,5 g, akvamarinen med nagg, enstaka diamanter med skador och nagg, skruvmejsel och låsögla medföljer, etui från C. F. Carlman.

26 000 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 3,50 ct, carré- samt briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 12,3 g, safiren har nagg vid rondisten och på kronan, en carréslipad diamant har en skada.

Utrop: 23 000 kr