1 - 20 av 235
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni

Klubbad för

COLLIER, platina, droppformad akvamarin ca 50,00 ct, åttkant- och rosenslipade diamanter, hängets höjd 60 mm, längd 40 cm, vikt 17,8 g, några diamanter med nagg och skador, akvamarin med minimala nagg.

35 000 kr

Utrop: 20 000 kr

DAVID ANDERSEN & CO, ring, platina, saxslipad akvamarin ca 8,00 ct, gammalslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca W-Ca/VS-SI, Stockholm 1945, stl 16,75 mm, vikt 18,1 g, storleksändrad, akvamarinen med nagg, enstaka diamanter med skador och nagg.

26 000 kr

Utrop: 18 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, kuddslipad gul safir ca 9,00 ct, signerad, Lund 1955, stl 16,5 mm, vikt 9,5 g, safiren med mindre nagg, slitage på sidan av fattningen, originaletui. (d)

38 000 kr

Utrop: 20 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, armband, Alhambra, 18K guld, 5 motiv, 3 malakiter, 24 briljantslipade diamanter 0,97 ct, River-TW/IF-VVS, serienr. JE917940, ref. nr. AR07G200, längd 18,5 cm, vikt 13,3 g, certifikat, reseetui, originaletui, ytterkartong.

108 000 kr

Utrop: 68 000 kr

TIFFANY & CO, örhängen, 18K guld, emalj, Jean Schlumberger, 1900-talets andra hälft, vikt 27,3 g, clips.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, förgylld platina, äldre briljantslipad diamant ca 2,60 ct, ca TCr(I)/VS1, baguette-, gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 14-15 mm, vikt 13,4 g, flexibel inre ringskena, enstaka diamanter med nagg och skador.

180 000 kr

Utrop: 160 000 kr

BROSCH, 18K guld/palladium, 121 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 3,50 ctv, varav mittstenen ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, omkring 1900, längd 57 mm, vikt 8,6 g, mittstenen med skada, enstaka diamanter med skador och nagg, etui.

27 500 kr

Utrop: 17 000 kr

Smycken Diadem

DIADEM, silver/14K guld, antik-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 7,50 ctv varav mittstenen är ca 1,20 ct, ca TCa(L)/VS, omkring 1900, en del stämplad Berglunds Jonssons Guldsmedsaffär, Linköping 1941, höjd 3,7 cm, diameter ca 14 cm, några diamanter med nagg och skador, en diamant saknas, etui.

104 000 kr

Utrop: 45 000 kr

ÖRHÄNGEN, med påhängen, platina, troligen obehandlade safirer ca 40,00 ctv, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,80 ctv, tidigt 1900-tal, höjd 38 mm, vikt 18,3 g, senare stift med clips i 18K vitguld av Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1953, tre små rosenslipade diamanter saknas, flera diamanter har nagg och skador, en av de stora safirena har inneslutningar som når ytan, etui.

130 000 kr

Utrop: 33 000 kr

RING, 18K vitguld/platina, cabochonslipad safir ca 25,00 ct, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1900-talets mitt, stl ca 16,5 mm, vikt 14,8 g, omarbetad, storleksändrande, spricka i en lödning, några diamanter har skador och nagg, etui.

142 000 kr

Utrop: 55 000 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 8,0-8,4 mm, lås i 18K guld/silver med cabochonslipad troligen obehandlad safir ca 11,00 ct, rosenslipade diamanter, troligen orientaliska pärlor ca 4,8 mm, längd 44 cm, vikt 129 g, safiren har inneslutningar som når ytan, en pärla skadad.

19 800 kr

Utrop: 13 200 kr

W.A. BOLIN, enstensring, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCr(I)/VVS1, Stockholm 1937, stl 17 mm, 2,6 g, små inverterade naturaler vid rondisten.

122 000 kr

Utrop: 100 000 kr

CARTIER, collier, Amulette de Cartier Necklace, 18K vitguld, svart emalj, rubiner, briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. CTS 633, längd 59 cm, vikt 30,9 g, originaletui.

Utrop: 100 000 kr

LALIQUE, ring, Vesta, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca TW/VS, 54 svarta briljantslipade diamanter, totalt ca 0,76 ctv, droppslipad svart spinell ca 0,90 ct, pärlemor, stl 16,5 mm, vikt 11,3 g.

13 800 kr

Utrop: 10 000 kr

LAPPONIA, collier, Marie hand, 18K guld, Björn Weckström, Finland 1993, längd 40 cm, vikt 37,5 g.

19 200 kr

Utrop: 18 000 kr

LAPPONIA, ring, Reflection, 18K guld, vattenmelonsturmalin, Björn Weckström, monogramsignerad, Finland, stl 17 mm, vikt 9,1 g, originalpåse.

8 500 kr

Utrop: 5 500 kr

HERALDO BURLE-MARX, armband, 18K guld, geometriska former, matterad yta, Brasilien, ca 1960, bredd 45 mm, längd 18 cm, vikt 85,6 g, en länk är skadad, saknar låsögla.

35 000 kr

Utrop: 38 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, obehandlad kuddslipad safir 5,83 ct, LFG Rapport 377413, 12 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 10,6 g, flera diamanter med nagg, små skador samt slitna fasettkanter.

Utrop: 56 000 kr

RING, platina, antikslipad diamant ca 3,60 ct, ca TCa(K)/VS2-SI1, 6 baguetteslipade diamanter 0,50 ctv, stl 18+ mm, vikt 6,3 g, liten spricka i fattningen, diamanten har liten skada och små nagg.

195 000 kr

Utrop: 160 000 kr

BROSCH, silver/låghaltigt guld, 17 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, månskära, 1800-talets andra hälft, höjd 70 mm, vikt 6,3 g, enstaka diamanter med nagg och skador.

Utrop: 11 000 kr