21 - 40 av 235
123...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022

Klubbad för

COLLIER, silver/14K guld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 5,00 ctv, längd 41 cm, vikt 76,1 g.

78 000 kr

Utrop: 40 000 kr

CARMOSÉRING, platina/14K guld, cabochonslipad rubin ca 1,50 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16 mm, vikt 2,7 g, rubinen med nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter med skada och nagg, etui.

19 200 kr

Utrop: 10 000 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ref. nr. WQ4567, stl 17, vikt 31,5 g, visst slitage.

73 000 kr

Utrop: 65 000 kr

TIFFANY & CO, ring, 18K guld/platina, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Jean Schlumberger, stl 16,5 mm, vikt 11,5 g, ask och påse.

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 3,73 ct, Fancy Yellow/VVS2, GIA Certifikat 2171639769, stl 17 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 230 000 kr

BOUCHERON, örhängen, Snake, 18K guld, ref. nr. E92923, längd 3,5 cm, vikt 22,5 g, clips.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

BOUCHERON, ring, 18K guld, lapis lazuli, stl 15,5 mm, vikt 9,5 g, originaletui.

8 100 kr

Utrop: 6 800 kr

ARMBAND, 14K guld/silver, rubiner, gammal- och rosenslipade diamanter, antik, importstämpel Österrike/Ungern, omkring 1900, längd 18,5 cm, vikt 38 g, säkerhetskedja, skadat etui.

14 800 kr

Utrop: 15 800 kr

COLLIER, 18K guld, antikt, franska och svenska stämplar, längd 43 cm, vikt 20,8 g, etui.

16 800 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K guld/silver, rosenslipad diamant, diameter 8,5 mm, C. A. Björklund, Stockholm 1922, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, diamanten med skada vid rondisten.

26 000 kr

Utrop: 28 000 kr

PÄRLCOLLIER, troligen orientaliska pärlor ca 3,5-4,5, lås i 14K guld/silver med 3 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 160 cm, vikt 34,5 g, flera pärlor med sprickbildningar, några pärlor är odlade, etui.

47 000 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCa(K)/VS2, 50 gammal- äldre åttkant- och rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv, Art Deco, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g, flera sidostenar har skador och nagg.

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, safirer, 26 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr-VS-SI, 1930/40-tal, höjd 19 mm, vikt 13,3 g, några safirer med nagg och skador, enstaka diamanter med nagg, senare clips i 18K vitguld, H Strömdahl Stockholm 1954.

25 500 kr

Utrop: 14 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 8 äldre kudd- och antikslipade diamanter ca 7,50 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/VS2-P1, längd 42,5 cm, vikt 7,9 g, enstaka diamanter med nagg och skador.

90 000 kr

Utrop: 100 000 kr

BROSCH, platina, safirer, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter, Frankrike, omkring 1900, längd 52 mm, vikt 4,8 g, lagningar, etui.

12 400 kr

Utrop: 8 000 kr

W.A. BOLIN, syskonring, platina, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS2, Stockholm 1938, stl 17 mm, vikt 3,6 g, nagg vid rondisten.

20 500 kr

Utrop: 22 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, cabochonslipad opal ca 8,50 ct, 28 briljantslipade diamanter 2,10 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 43 cm, vikt 19,1 g, en diamant har nagg och en har liten skada.

26 000 kr

Utrop: 28 000 kr

CHOPARD, hänge med kedja, Happy Dreams, 18K vitguld, 74 briljantslipade diamanter 1,62 ctv, TW/VVS, ref. nr. 3447255, serienr. 799769, längd 55-60 cm, vikt 19,9 g, originaletui.

55 000 kr

Utrop: 60 000 kr

GEORG JENSEN, armring, nr 203, sterlingsilver, agat ca 45x30 mm, Torun Bülow-Hübe, stl 55x45 mm, vikt 54,1 g, ytterask.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 242, sterlingsilver, rökkvarts ca 40x30 mm, Torun Bülow-Hübe, stl 14,5x15 cm, hängets höjd 70 mm, vikt 74,3 g, etui.

28 500 kr

Utrop: 14 000 kr