41 - 60 av 235
1234...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022

Klubbad för

LAPPONIA, ring, Quebec, 18K guld, zoisit, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VS, Björn Weckström, Finland 1982, stl 17 mm, vikt 10,5 g.

8 100 kr

Utrop: 5 400 kr

LAPPONIA, armband, Forsstenar, 18K guld, Björn Weckström, Finland, längd 18 cm, vikt 44,2 g.

26 000 kr

Utrop: 22 000 kr

COLLIER, 18K guld, droppslipad colombiansk smaragd ca 5,60 ct, Swedish Gem Lab report GR00680-14011, ovalslipad safir ca 1,30 ct, längd 44 cm, vikt 22,7 g, smaragden har små nagg.

52 000 kr

Utrop: 39 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 2,30 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VVS, Christian Bauer, Tyskland, stl 19 mm, vikt 7,7 g, en diamant ca Cr, en diamant skadad, enstaka diamanter med nagg och naturaler på rondisterna.

30 500 kr

Utrop: 27 000 kr

PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, lås i 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 6,25 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 69,5 g.

Utrop: 20 000 kr

AUTORE, örhängen, 18K vitguld, 2 odlade South Sea-pärlor, ca 15 mm, briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW/VS, höjd 35 mm, vikt 13,1 g, krokar.

22 500 kr

Utrop: 22 000 kr

BROSCH, platina, odlade pärlor, 4 briljant- och 48 åttkantslipade diamanter ca 1,25 ctv, Johan Petterssons Eftr, Stockholm 1955, längd 36 mm, vikt 8,8 g.

Utrop: 9 000 kr

BVLGARI, ring, Diva's Dream, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, stl 16,5 mm, vikt 9,5 g, originaletui, ytterkartong.

35 000 kr

Utrop: 37 000 kr

CARTIER, ring, Panthère de Cartier, 18K vitguld, fasetterade tsavoriter, onyx, emalj, ref. nr. OD2553, stl 50 (16 mm), vikt 24,5 g, originaletui.

Utrop: 76 000 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, ref. nr. EU5311, stl 17, vikt 31,6 g, slitage, reparerad, certifikat, originaletui.

Utrop: 36 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, kuddslipade diamanter ca 5,75 ctv, ca Light Yellow-Fancy Light Yellow/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g, en diamant har inneslutning som når ytan.

65 000 kr

Utrop: 70 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1959, stavarnas längd 5 mm, längd 42 cm, vikt 22,3 g. (d)

11 200 kr

Utrop: 10 000 kr

SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, spektrolit, Stockholm 1982, stl 17 mm, vikt 9,3 g, spektrolit med mindre slitage, originaletui. (d)

8 100 kr

Utrop: 4 400 kr

BROSCH, 18K guld, droppformad cabochonslipad granat, orientaliska halvpärlor, rosenslipade diamanter, Frankrike, antik, mått 45x30 mm, vikt 12,0 g, missfärgning på guldet, etui.

9 500 kr

Utrop: 5 600 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, armring, 18K guld, svart emalj, rosenstenar, gömmor för fotografier, Malmö 1869, 52x62 mm, vikt 56,3 g, säkerhetskedja, små bucklor, ett glas saknas.

Utrop: 34 000 kr

COLLIER, med medaljong, 18K guld/platina, guilloche emalj, rosenslipade diamanter, odlade pärlor ca 3,6 mm, diameter 28 mm, fransk stämpel på kedja, längd 62 cm, vikt 26,4 g, en rosenslipad diamant saknas.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

BROSCH, silver, låghaltigt guld, rosenslipade diamanter, 1800-tal, 45x25 mm, vikt 8,6 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 5 600 kr

ARMBAND, 18K guld, 5 smaragdslipade akvamariner ca 54,00 ctv, 1900-talets mitt, längd 18 cm, vikt 45,9 g, säkerhetskedja, länkarna mellan akvamarinerna är delvis doublé, akvamarinerna har små nagg.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,30 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/P1, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, diamanten har litet nagg på rondisten och kuletten.

60 000 kr

Utrop: 66 000 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, odlad South Sea-pärla ca 11,3 mm, 7 safirer ca 1,50 ctv, 7 gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, signerad, Stockholm 1990, stl 16,75 mm, vikt 24,5 g, några safirer och diamanter med nagg, storleksändrad med kula. (d)

Utrop: 19 000 kr