61 - 80 av 235
1...345...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Sea-pärlor ca 10,7 mm, ringar av obehandlad jade, JJA-certifikat SJ157756, 56 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 42 mm, vikt 8,4 g, stängbar krok.

17 200 kr

Utrop: 17 000 kr

ARMBAND, flodpärlor ca 3,0-7,5 mm, lås i silver, rosenslipade diamanter, längd 16 cm, vikt 23,3 g, flera pärlor med sprickor och skador.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 5,11 ct, Ca(M)/SI1, GIA certifikat 6223158582.

285 000 kr

Utrop: 300 000 kr

DAVID ANDERSEN & CO, ring, platina, briljantslipad diamant ca 2,30 ct, ca TCr(I)/VS2, 6 äldre briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Stockholm 1945, stl 16,25+ mm, vikt 4,1 g, mittstenen har liten kulettfasett och liten inverterad natural vid rondisten, två sidostenar har nagg på kronan.

185 000 kr

Utrop: 170 000 kr

COLLIER, låghaltigt vitguld, gammalslipad diamant ca 3,20 ct, ca TCa(K)/VS2, gammalslipade diamanter ca 0,28 ctv, längd 40 cm, vikt 5,7 g, kedja i 18K vitguld, stora diamanten har nagg och skador på rondisten samt repor.

175 000 kr

Utrop: 118 000 kr

RING, 18K rodinerat guld, briljantslipad diamant ca 1,95-2,00 ct, ca TW(G)/VS1, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca River-W(E-H)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g.

138 000 kr

Utrop: 130 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 15,00 ct, Guldsmedsfirma Widar Karlsson, Göteborg 1950, stl 16,5 mm, vikt 7,6 g, gravyr, akvamarin har små skador och nagg.

15 400 kr

Utrop: 12 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, 20 gammal- och antikslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS, Stockholm, längd 17,5 cm, vikt 20,5 g, några diamanter med skador och nagg.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ARMRING, 18K guld, smaragdslipad ametist ca 42,00 ct, Stockholm 1930, 58x50 mm, vikt 53,2 g.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

BROSCH, silver/18K guld, smaragdslipad ametist ca 33,00 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W/VS, 28x23 mm, vikt 15,6 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

9 400 kr

Utrop: 9 000 kr

ATELIER BORGILA, collier och örhängen, silver, lila emalj, Stockholm 1958, bredd 3,2 cm, längd 37 cm, örhängenas höjd 5,2 cm, stift, totalvikt 91,8 g, ena örhänget har skada på emaljen. (d)

3 100 kr

Utrop: 3 400 kr

DIOR, ring, Miss Dior, 18K guld, ovalslipad morganit ca 65,0 ct, 233 briljantslipade diamanter ca 2,56 ctv, ref. nr. 17509, stl 17,25 mm, vikt 30,6 g, morganiten med mindre nagg, originaletui.

61 000 kr

Utrop: 55 000 kr

BVLGARI, collier, Cerchi Astrale, 18K guld, längd 37-47 cm, vikt 23 g.

25 500 kr

Utrop: 13 000 kr

BVLGARI, örhängen, Cerchi Astrale, 18K guld, höjd 35 mm, vikt 21,3 g, stift/clips.

19 200 kr

Utrop: 12 000 kr

BVLGARI, ring, Pyramid, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 16,6 g.

16 200 kr

Utrop: 16 000 kr

W.A. BOLIN, örhängen, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS, Stockholm 1968, höjd 28 mm, vikt 15,4 g, clips, några diamanter med nagg på kuletterna, originaletui.

12 400 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, blå emalj, flack antikslipad diamant ca 11,5x8,5 mm, 1800-talets första hälft, stl 15,25 mm, vikt 4,1 g, storleksändrad, emaljskador, mittstenen rör sig i fattningen och har skador vid rondisten.

51 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, silver, förgylld baksida, droppformade rosenslipade diamanter, mittstenarnas mått ca 8,6 x7,7 mm, antika, höjd 33 mm, vikt 5,2 g, senare stift och del i 18K guld, enstaka diamanter med skador och nagg.

21 500 kr

Utrop: 13 800 kr

GEORG JENSEN, armband, Magic, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 25,5 g, etui och ytterkartong.

24 500 kr

Utrop: 19 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, 14K guld, 3 cabochonslipade turmaliner, importstämpel, Kultakönni, Finland 1974, stl 17+ mm, vikt 12,7 g, turmaliner med inneslutningar som når ytan.

9 100 kr

Utrop: 7 000 kr