81 - 100 av 235
1...456...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,53 ct, W(H)/VVS2, IGI certifikat 151584405, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g.

220 000 kr

Utrop: 240 000 kr

W. A. BOLIN, brosch, 18K guld, brun emalj, gammal-, dropp- och rosenslipade diamanter ca 0,90 ctv, cabochonslipade rubiner, Stockholm 1944, höjd 64 mm, vikt 40,3 g, emaljskador.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K guld, 20 smaragdslipade diamanter ca 9,10 ctv ca TW-Cr(F-J)/VS-P, Vincent Kreidi, Stockholm 2017, stl 18 mm, vikt 36,2 g.

Utrop: 140 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 smaragdslipade diamanter ca 11,50 ctv, TW-Cr(F-J)/VVS-VS, stl ca 17,25 mm, vikt 9,2 g, pålödd inre skena som flexar något.

Utrop: 200 000 kr

ARMBAND, 18K guld, smaragdslipade ametister ca 62,00 ctv, 1970-tal, längd 17,5 cm, vikt 45,8 g.

Utrop: 20 000 kr

H. STERN, brosch, 18K guld, kuddslipad ametist ca 22,00 ct, 1970-tal, 60x49 mm, vikt 21,8 g, nålen ej i guld.

Utrop: 9 900 kr

H. STERN, ring, 18K guld, smaragdslipad ametist ca 32,00 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,1 g.

8 400 kr

Utrop: 4 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade ametister ca 12,00 ctv, 1970-tal, höjd 52 mm, vikt 14,8 g.

7 000 kr

Utrop: 7 900 kr

BVLGARI, hänge, Allegra, 18K guld, citrin, peridot, turmalin, topas, ametist, rörliga delar, höjd 35 mm, vikt 10,1 g.

18 600 kr

Utrop: 10 000 kr

BVLGARI, ring, Doppio Cuore, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 17,2 g.

16 400 kr

Utrop: 15 600 kr

RING, 18K guld, kuddslipad smaragd 13,53 ct enligt gravyr, 16 briljantslipade diamanter 2,01 ctv, ca TW/VS-SI, Göteborg 1993, stl 17,5 mm, vikt 18,7 g.

62 000 kr

Utrop: 68 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, rubiner, 12 briljant- och 36 åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, H. A. Byworth & Co, London 1946, höjd 68 mm, vikt 28,2 g, gravyr, enstaka rubiner och diamanter med skador och nagg, tennlödningar.

Utrop: 20 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, ring, 18K guld, 3 cabochonslipade safirer, 16 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, ref. nr. B5290F7, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g, en safir med nagg.

11 800 kr

Utrop: 10 000 kr

SOPHIE GYLLENHAMMAR, pärlörhängen, 18K guld/vitguld, South Sea-pärlor ca 16,15 mm, 18 briljantslipade diamanter ca Light Brown/SI, höjd 65 mm, vikt 17,9 g, krokar, enstaka diamanter med skador och nagg, saknar stämplar.

Utrop: 18 000 kr

13 200 kr

Utrop: 9 900 kr

18 600 kr

Utrop: 19 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade rosa safirer ca 12,48 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS, höjd 24 mm, vikt 10,4 g, stift/clips.

12 200 kr

Utrop: 13 400 kr

RING, platina, odlad pärla ca 11 mm, antikslipade diamanter, Art Deco, Fransk kontrollstämpel, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, pärlan går att skruva av, några diamanter har nagg.

16 600 kr

Utrop: 15 000 kr

BVLGARI, collier, Sassi, 18K guld, trumlad kvarts, agat, turmaliner, odlade pärlor, 72 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW/VS, längd 125 cm, går att koppla isär till 2 collier, längd 45 samt samt 88 cm, originaletui.

54 000 kr

Utrop: 45 000 kr

RING, 18K guld, obehandlad cabochonslipad safir ca 7,30 ct, The Gem & Pearl Lab report 20900, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/P, stl 17,25 mm, vikt 20,5 g, safiren något lös i sin fattning.

Utrop: 35 000 kr