101 - 120 av 235
1...567...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022

Klubbad för

LOUIS VUITTON, collier, Star Blossom Pendant, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. Q93710, serienr. A84674, längd 41 cm, vikt 5,3 g, , certifikat, originaletui.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

BVLGARI, ring, Diva's dream, 18K roséguld, 61 briljantslipade diamanter, ref. nr. K7MLL3, stl 16 mm, vikt 9,7 g, originaletui, ytterkartong.

Utrop: 31 000 kr

LALIQUE, armring, 18K guld, 168 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, 8 navettslipade gula safirer, 8 odlade sötvattenspärlor, emalj, innermått 60 mm, vikt 67,3 g.

57 000 kr

Utrop: 60 000 kr

LALIQUE, örhängen, 18K guld, 104 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, 18 fasetterade gula safirer, 10 odlade sötvattenspärlor, emalj, höjd 70 mm, vikt 26,0 g, stift/clips.

35 500 kr

Utrop: 39 000 kr

PAUL BINDER, ring, 18K guld/vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 16,7 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 11 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, odlad Tahitipärla 13,1 mm, gula och rosa safirer 1,02 ctv, 102 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca W/SI, längd 40-45 cm, vikt 9,1 g.

10 200 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad morganit 35,38 ct, gröna, rosa och blå safirer ca 2,50 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 20 g, små nagg, originaletui.

Utrop: 40 000 kr

LALAOUNIS, ring, 18K guld, stl 17 mm, vikt 9,4 g.

8 700 kr

Utrop: 7 500 kr

LALIQUE, armring, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, citriner, turmaliner, granater, innermått 60 mm, vikt 77,0 g.

70 000 kr

Utrop: 80 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 18 gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, St. Petersburg, höjd 18 mm, vikt 5,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

34 500 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, gammal- åttkant-, och briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Rolf Jacobsson, Gösta Rosin, Stockholm 1969, stl 16,25 mm, vikt 9,4 g, små sprickor i anslutning till storleksändringar, ett fåtal diamanter med nagg och skador.

11 000 kr

Utrop: 10 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade Tahitipärlor ca 11 mm, ovalslipade rosa och gula safirer ca 4,12 ctv, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca W/SI, höjd 31 mm, vikt 7,2 g, stift.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

LAPPONIA, ring, Man In Cosmos, sterlingsilver, akryl, Björn Weckström, Finland 2012, stl 17 mm, vikt 31,5 g, påse.

3 400 kr

Utrop: 3 500 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1944, hängets höjd 29 mm, längd 60 cm, vikt 33,7 g. (d)

25 500 kr

Utrop: 9 900 kr

CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ref. nr. AQ7462, stl 54 (17,25), vikt 9,1 g, certifikat.

28 500 kr

Utrop: 22 000 kr

PIAGET, ring, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 54 (17 mm), ref. nr. A46652, vikt 12,6 g.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,00 ct, ca Cr(J)/VVS2, 14 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, Atelje Lennart Abrahamson, Uddevalla 2004, stl 18,25 mm, vikt 12,4 g, ringskenan är öppningsbar, mittstenen har en stor extra fasett, inverterad natural på rondisten och små repor på bordet.

100 000 kr

Utrop: 110 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca River(E)/VS1, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, smaragder, Atelje Lennart Abrahamson, Uddevalla 2004, stl 17 mm, vikt 8,8 g, enstaka smaragder med nagg, ringskenen är öppningsbar.

Utrop: 28 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,06 ct, ca TW(G)/VVS2, briljantslipad diamant ca 0,63 ct ca TCr(I)/VS2, Atelje Lennart Abrahamson, Uddevalla, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, ringskenan är öppningsbar, inverterade natural vid rondisten.

60 000 kr

Utrop: 65 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-TCr/VS, Svante Schmidt, Göteborg 1994, längd 18 cm, vikt 34,7 g, enstaka diamanter med nagg.

100 000 kr

Utrop: 110 000 kr