21 - 40 av 120
123...6 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2023

Klubbad för

WIWEN NILSSON, brosch, nr 6, sterlingsilver, delvis förgylld, påfågel, signerad, Lund 1957, mått 69x39 mm, vikt 20,0 g, slitage på förgyllning. (d)

7 300 kr

Utrop: 6 900 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier med 4 st hängen, silver, ametist, rutilkvarts, rökkvarts, glas, ca 1960-tal, ej signerat, en sten med skada. (d)

18 200 kr

Utrop: 20 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,20 ct, ca River(E)/VVS1, stl 19 mm, vikt 6 g.

Utrop: 300 000 kr

BROSCH, platina, nål i 14K vitguld, odlade pärlor ca 6,9-7,2 mm, antikslipad diamant ca 1,40 ct, ca Cr(J)/VS1, gammalslipad diamant ca 1,25 ct, ca TW(F)/P2, gammalslipad diamant ca 1,90 ct, ca Ca(M)/VVS2, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, antik-, gammal- åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, mått 43x43 mm, vikt 18,4 g, flera diamanter har naturaler, nagg och skador.

Utrop: 100 000 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor ca 6,3x5,1x4,4 - 8,9x7,8x7,6 mm, fröpärlor ca 2,2-3,0 mm, GCS report 5783-391, lås i 18K guld och silver med rosenslipade diamanter, John Petterssons Eftr Juvelerare, Stockholm 1949, längd 47 cm, vikt 17,1 g, säkerhetskedja i silver.

40 000 kr

Utrop: 17 000 kr

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, gammal- och antikslipade diamanter ca 2,20 ctv, antika, höjd 40 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter har skador och nagg, etui.

40 000 kr

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE/BROSCH MED KEDJA, silver, förgyllt bakstycke, rosenslipade diamanter, 1800-tal, senare kedja i silver, hängets höjd 51 mm, längd 50 cm, vikt 18,8 g.

24 000 kr

Utrop: 15 000 kr

K. ANDERSON, hänge, 18K vitguld, smaragdslipad ametist ca 30,0 ct, äldre briljant-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,45 ctv, Stockholm 1943, höjd 47 mm, vikt 11,1 g, ametisten har mindre nagg.

9 600 kr

Utrop: 9 000 kr

RING, platina, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Erik Thomasons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1931, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g, enstaka diamanter har skador och nagg.

22 000 kr

Utrop: 13 800 kr

C.G. HALLBERG, trestensring, 18K vitguld, trappslipad safir ca 1,90 ct, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv,ca TCr-TCa/VS-SI, Stockholm 1949, stl 19 mm, vikt 3,1 g, safiren har kraftigt slitage på paviljongen.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

ARMRING, 14K guld, 15 gammalslipade diamanter ca 4,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 1900-talets första hälft, 57x47 mm, vikt 12,4 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter har skador och nagg, etui.

Utrop: 40 000 kr

GÜBELIN, brosch, 18K guld, snidad korall i forma av Putai, ref. nr. 415524, höjd 40 mm, vikt 20,2 g.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/SI2, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, Guldbolaget, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g, mittstenen har en extra fasett och ett mindre nagg på kuletten.

54 000 kr

Utrop: 60 000 kr

C.F. CARLMAN, ring, 18K vitguld, smaragdslipad colombiansk smaragd 3,83 ct, GCS Report 5783-1036, baguetteslipade diamanter ca 0,80 ctv, Stockholm 1970, stl 14,75+ mm, vikt 7,6 g, smaragden har nagg, flera diamanter har nagg och skador.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

BVLGARI, ring, B.Zero1, fyra band, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, stl 52 (16,5 mm), vikt 12,2 g, etui, ytterask.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, Elefant, 18K guld, briljantslipad diamant 0,05 ct, 22x19 mm, vikt 10,0 g, armband, Mega, 18K guld, längd 17,5 cm, vikt 60,1 g, säkerhetskedja.

74 000 kr

Utrop: 50 000 kr

CECILIA JOHANSSON, ring, 18K guld, bergkristall ca 15,00 ct, signerad, Göteborg 1977, stl 18,75 mm, vikt 15,6 g, originaletui. (d)

8 400 kr

Utrop: 7 800 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, Stockholm 1969, stl 18 mm, vikt 15,2 g. (d)

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 169, hänge, nr 135, Drops, sterlingsilver, ametister, bergkristall, Torun Bülow-Hübe, hängets höjd 64 mm, innermått 15x17 cm, total vikt 65,9 g.

18 800 kr

Utrop: 20 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 242, sterlingsilver, rökkvarts, Torun Bülow-Hübe, hängets höjd 82 mm, vikt 78,8 g.

17 400 kr

Utrop: 14 000 kr