81 - 100 av 120
1...456 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2023

Klubbad för

BROSCH, platina med nål i 18K vitguld, antikslipade diamanter ca 2,00 ctv, Frankrike, tidigt 1900-tal, svenska importstämplar, längd 78 mm, vikt 6,0 g, några diamanter har skador och nagg, etui, kvitto från försäljning i Stockholm 1934.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

C.G. HALLBERG, ring, platina, smaragdslipad akvamarin ca 5,00 ct, åttkantslipade diamanter, Stockholm 1940, stl ca 17,75 mm, vikt 5,1 g, ringskenan är oval och skev, små nagg på akvamarinen.

13 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ARMRING, 14K guld/silver, 5 rubiner, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, antik, tidigt 1900-tal, mått 58x51 mm, vikt 10,8 g, säkerhetskedja.

Utrop: 13 400 kr

TIFFANY & CO, örhängen, Cobblestone Earrings, platina, rosenslipade diamanter 0,37 ctv, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, höjd 21 mm, vikt 4,0 g, krokar med stopp.

Utrop: 20 000 kr

DIOR, Small Rose Dior Pré Catelan ring, 18K roséguld, snidad rosenkvarts, ref. nr. 019800, stl 16,5 mm, vikt 11,1 g.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

BVLGARI, ring, Astrale, 18K guld, topas, citrin, turmalin, granat, peridot, briljantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, enstaka färgstenar har nagg.

19 400 kr

Utrop: 19 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

PUDERDOSA, 18K guld/vitguld, flätad yta, briljant- och 4 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, infälld knapp, fasettslipat spegelglas, Italien 1960/70-tal, mått 8,5x5,8x1,4 cm, totalvikt 161,4 g, bucklor.

Utrop: 77 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 4, silver, korall, Henry Pilstrup, 1933-1944, längd 41 cm, vikt 67,4 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, sterlingsilver, natursten, Frankrike, ca 1960-tal, hängets höjd 75 mm, vikt 26,5 g. (d)

16 600 kr

Utrop: 12 000 kr

BOODLES, enstensring, platina, ovalslipad diamant 0,95 ct, TW(F)/VVS2, GIA report 1226849323, London 2001, stl 17,25 mm, vikt 11,8 g.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

ATELIER AJOUR, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,89 ct, ca W(H)/VS1, Stockholm 1983, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, diamanten har liten kulettfasett och inverterade naturaler vid rondisten.

Utrop: 250 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, Cushion, 18K guld, ametister, peridoter, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, Charlotte Lynggaard, höjd 35 mm, collier med peridoter, total längd 42 cm inklusive lås, etui.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,80 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 17,75 mm, vikt 9,9 g.

Utrop: 150 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 5,00 ct ca River(E)/P1, stl 22,75 mm, vikt 8,1 g, inverterad natural i bordet, naturaler och nagg vid rondisten.

340 000 kr

Utrop: 230 000 kr

Utrop: 136 000 kr

TIFFANY & CO, collier, 18K guld, pärlemor, 63 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW/VVS, längd 40,5 cm, vikt 74,6 g, enstaka diamanter har skador och nagg, originaletui.

36 500 kr

Utrop: 40 000 kr

TIFFANY & CO, örhängen, 18K guld, pärlemor, 61 briljantslipade diamanter ca 2,76 ctv, ca TW/VS, höjd 23 mm, vikt 16,6 g, stift/clips, enstaka diamanter har skador och nagg.

14 200 kr

Utrop: 12 000 kr

W.A. BOLIN, ring, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca W(H)/SI1, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1946, stl 18,5 mm, vikt 13,0 g, mittstenen har naturaler på rondisten, några av de små diamanterna har nagg.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/silver, rosenslipade diamanter, Ryssland, höjd 38 mm, vikt 4,0 g, krokar med stopp, flera diamanter med skador och nagg.

13 000 kr

Utrop: 9 000 kr

BVLGARI, armring, B.zero1, 18K guld, innermått 56x48 mm, vikt 44 g.

34 000 kr

Utrop: 30 000 kr