61 - 80 av 120
1...3456 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 3 juni 2023

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 11,0 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm 1989, stl 18,5 mm, vikt 11,2 g, ett par diamanter sitter löst i fattningen.

25 500 kr

Utrop: 20 000 kr

BVLGARI, armband, 18K guld/stål, antikt mynt, briljantslipade diamanter, 1989, 56x47 mm, vikt 82,3 g, påse.

180 000 kr

Utrop: 50 000 kr

CARTIER, collier, 18K guld, ref. nr. E12966, 1996, längd 37,5 cm, vikt 106,4 g, reseetui.

60 000 kr

Utrop: 68 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, bergkristall, signerad, Lund 1964, stl 17,75 mm, vikt 7,5 g. (d)

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

W.A BOLIN, ring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,60 ct, ca TCr(I)/SI1, 3 gammalslipade diamanter ca 0,16 ctv, Stockholm 1969, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, 2 lödda kulor i ringskenan.

Utrop: 134 000 kr

COLLIER, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/P, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, tidigt 1900-tal, höjd på hänget 3,5 cm, längd 42 cm, vikt 5,4 g, en liten diamant har nagg.

13 600 kr

Utrop: 9 900 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Eventyr, 18K guld, sockertoppslipade akvamariner, briljantslipad diamant 0,07 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 12,7 g, originaletui.

22 500 kr

Utrop: 16 000 kr

BVLGARI, collier, Lucea, 5-radigt, 18K vitguld, Tahiti- och South Seapärlor, 107 briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW/VVS längd 48 cm, vikt 74 g, originaletui.

Utrop: 55 000 kr

OLE LYNGGAARD, örhängen, Lotus, 18K guld, månsten, briljantslipade diamanter, höjd 73 mm, vikt 12,9 g, stift, originaletui.

27 000 kr

Utrop: 26 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, stl 3, 18K guld, rosenkvarts, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 9,2 g, originaletui.

36 500 kr

Utrop: 25 000 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, stl 2, 18K guld/roséguld, månsten, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 9,3 g, originaletui.

17 000 kr

Utrop: 16 000 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, bergkristall, signerade, Lund 1941, höjd 53 mm, vikt 9,9 g, hörnen på stenarna har skador och nagg, originaletui. (d)

10 400 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, platina/18K guld, safirer, gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 3,6 g, safiren har mindre nagg.

17 400 kr

Utrop: 9 000 kr

KALK, silver, förgylld, Barock, troligen Breslau, Preussen, 16/1700-tal, höjd 10 cm, vikt 60,4 g, skador, lagningar, sliten förgyllning.

Utrop: 4 600 kr

ARMBAND, platina/18K guld, gammalslipad diamant ca 1,12 ct, ca W(H)/P1, 12 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, längd 17,5 cm, vikt 11 g, mittstenen har en inneslutning som når ytan.

Utrop: 38 500 kr

Smycken Nål

KARL ANDERSON, nål/brosch, flodpärla ca 7,5 mm, gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, Stockholm 1900, totalvikt 10,0 g, några diamanter har små skador och naturaler, originaletui. Proveniens Carl Gustaf Thulin.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, krysoberyll kattöga 12,48 ct enligt gravyr, 23 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa-LY/VS, stl 18 mm, vikt 9,0 g.

41 000 kr

Utrop: 17 000 kr

Dosor-Etuier Etuier

ETUI, 18K guld, pärlemor, penna, troligen Frankrike 17/1800-tal, mått 72x50 mm, vikt 63,5 g, flera stift saknas, små sprickor i pärlermor.

11 200 kr

Utrop: 11 500 kr

ENSTENSRING, platina, äldre navetteslipad diamant ca 1,70 ct, ca River(E)/VS1, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1960, stl 18,75 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 100 000 kr

RING, platina, kuddslipad diamant ca 3,02 ct, ca River(E)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, mittstenen har små naturliga håligheter på kronan och stora inverterade naturaler vid rondisten.

Utrop: 250 000 kr