61 - 80 av 389
1...345...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 10 800 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 8,4 g.

Utrop: 27 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 ovalslipade safirer ca 2,10 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,56 ctv, höjd 18 mm, vikt 4,9 g, stift/clips.

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K guld, antikslipad diamant ca 2,05 ct, ca Cr(J)/VS1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,1 g. Mittstenen har inverterade naturaler vid rondisten.

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, grön beryll, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 3,6 g, stift.

2 600 kr

Utrop: 3 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 10 600 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,42 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 8,1 g.

25 500 kr

Utrop: 26 000 kr

Utrop: 29 500 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,87 ct, ca Fancy Yellow/VS2-SI1, 34 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI1, stl 17 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 20 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, empire, avtagbara manschetter, Anders Lundqvist, Stockholm 1839, höjd 19,5 cm, fylld botten, vikt 768,1 g, någon liten buckla.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

SÅSSKÅL, silver, på fat, invändigt förgylld, nyrokoko, bukig med lövbård, Lars Larsson, Göteborg 1856, höjd 11 cm, diameter 19,5 cm, vikt 595,1 g.

3 700 kr

Utrop: 3 900 kr

Silver Vas

VAS, silver, svängd relief, GAB, Stockholm 1924, höjd 22,5 cm, diameter 14 cm, vikt 376,8 g, buckla.

Utrop: 2 500 kr

40 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,94 ctv, ca LY/VVS-VS, diameter 1,8 mm.

3 400 kr

Utrop: 3 800 kr

35 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,99 ctv, ca LY/VVS-VS, diameter 1,9 mm.

Utrop: 4 000 kr

STOP, silver, på tre kulfötter, graverad blomdekor, lock med mynt, Axel Salomonsen, Köpenhamn 1900-talets mitt, höjd 19 cm, vikt 847,4 g.

4 900 kr

Utrop: 5 500 kr

STOP, silver, invändigt förgylld, på tre kulfötter, graverad blomdekor, lock med Karl X Gustafs kröningsmedalj, Carl XV och drottning Lovisas monogram, Christian Hammer, Stockholm 1866, höjd 16 cm, vikt 419,4 g, bucklor och skador.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, gulmetall, mikromosaik, längd 17 cm, vikt 42,9 g, säkerhetskedja, små skador.

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE, 9K guld, silver, bergkristall, antikslipade diamanter, höjd 4 cm, vikt 11,1 g.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

BERNARD HERTZ, armring, 18K guld, halvpärlor, Stockholm 1886, 50x60 mm, vikt 17,7 g, säkerhetskedja, bucklor.

Utrop: 11 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11,00-12,00 mm, off round, kullås i 18K vitguld, längd 85 cm.

Utrop: 6 900 kr